Deutsche Bahn testuje solární panely na železničních pražcích. Otázkou je prach a otřesy

Největší železniční dopravce v Německu – Deutsche Bahn – a britská energetická společnost Bankset v Sasku testují využití fotovoltaických systémů na železničních tratích. Součástí experimentu je instalace solárních panelů na železniční pražce.

Podle výpočtů lze tímto způsobem vyrobit až 100 kW (0,1 MW) elektrické energie na jeden kilometr tratě. Vezmeme-li v úvahu celou délku německé železniční sítě (asi 61 000 km), pak by se potenciální objem výroby elektřiny tímto způsobem dal srovnat s kapacitou několika jaderných elektráren (např. Temelín má maximální výkon až 2 172 MW).

Soláry v pražcích

Pražce vyrobené z druhotných odpadních materiálů, které mohou integrovat udržitelné energetické systémy, mají potenciál proměnit železnice po celém světě v producenty čisté energie. Myšlenka instalovat solární panely mezi koleje se objevuje již několik let, nicméně její uvádění do praxe je pomalé.

Technologie se zatím nedokázala široce prosadit, přestože se zdá, že je prostor mezi kolejemi pro instalaci fotovoltaiky ideální. Železniční tratě jsou často udržované a na většině míst nejsou v jejich okolí stromy ani jiná vegetace, která by je stínila.

V tuto chvíli však existuje řada nezodpovězených otázek – například zda by projíždějící těžké vlaky otřesy a vibracemi nepoškozovaly solární články. Nepříznivým faktorem může být také prach, jež může na horizontálně orientovaných plochách ulpívat.

Prosadí se?

Podle Deutsche Bahn zatím není jasné, zda bude tento způsob výroby elektřiny realizovat v praxi. Kromě kolejí nabízejí potenciální prostor pro instalaci fotovoltaických systémů také střechy nádraží nebo protihlukové stěny podél železničních tratí.

Solární energie je, spolu s větrnou a vodní energií, jedním z obnovitelných zdrojů v současném energetickém mixu DB. Podíl obnovitelných zdrojů energie aktuálně činí přibližně 62 %. Fotovoltaické moduly v pražcích by mohly přispět k plánovanému dosažení 100% klimatické neutrality železnice do roku 2038.

Firma Bankset Energy Corporation má ambiciózní plány na instalaci gigawattů fotovoltaických panelů na železniční pražce po celém světě. První instalace již proběhla ve Švýcarsku, nyní pracuje na projektech v Německu, Velké Británii, Francii, Spojených státech, Číně a Itálii a připravují se projekty v Rakousku a Španělsku.

Diskuze (54) Další článek: Alexander Graham Bell: Patent podal o pár hodin dřív, spory se táhly 100 let

Témata článku: Obnovitelné zdroje, USA, Elektrárna, Čína, Německo, Energie, Vlaky, Velká Británie, Elektřina, Energetika, Francie, Švýcarsko, Výroba, Itálie, Španělsko, Rakousko, Solární energie, Fotovoltaika, Železnice, Deutsche Bahn, Prach, Solární panely, Železniční trať, Sasko, OtřesSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: oslavy QuakeConu 2022 a Doom 64 zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
CAT S53 je první superodolný telefon značky s 5G. Bezdrátově se dobíjí a odolá pádům na ocelový povrch

CAT S53 je první superodolný telefon značky s 5G. Bezdrátově se dobíjí a odolá pádům na ocelový povrch

** CAT S53 je prvním superodolným telefonem značky s podporou 5G ** Ve výbavě se dostalo i na bezdrátové nabíjení ** Telefon se začne prodávat v srpnu společně s novým 5G hotspotem

Martin Chroust
OutdoorBezdrátové nabíjení
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony