S lithium-metalickými bateriemi bude možné nabít elektromobily třeba za 10 minut. Teoreticky

S lithium-metalickými bateriemi bude možné nabít elektromobily třeba za 10 minut. Teoreticky

Základem většiny současných elektronických zařízení jsou lithium-iontové baterie. Najdete je v chytrých telefonech, bezdrátových produktech chytré domácnosti i elektromobilech. Přes všechny své převratné výhody však má tento typ baterie jednu neodmyslitelnou vadu: dendrity.

Dendrity jsou tenká vlákna, vznikající na elektrodě během chemických procesů. Zhoršují parametry baterie a v případě prorůstání mezi elektrodami mohou vyvolat zkrat a následný požár. Tento jev v konečném důsledku zkracuje životnost lithium-iontových baterií a ponechává velký prostor pro zlepšení.

Lithium-metalické baterie

Vědci se proto zaměřili na studium tvorby lithiových dendritů, aby zjistili, jak vyrobit lepší baterie s delší životností. Odborníci z Harvardovy univerzity nyní tvrdí, že našli odpověď v podobě lithium-metalické baterie.

Ta místo iontů lithia používá pevný kovový materiál, jež eliminuje nepříjemné dendrity a nabízí větší strukturální stabilitu než baterie složená z kapalných nebo grafitových materiálů.

Technologii nové baterie přirovnávají k sendviči se slaninou, salátem a rajčaty: „Naše vícevrstvá konstrukce má strukturu méně stabilního elektrolytu vloženého mezi stabilnější pevné elektrolyty, což zabraňuje růstu lithiových dendritů,“ uvádějí vědci ve studii, která vyšla v časopise Nature.

Klepněte pro větší obrázek 
Technologii nové baterie vědci přirovnávají k sendviči

Výroba baterie z převážně pevných materiálů pomáhá zabránit tvorbě dendritů více než jedním způsobem. Konstrukce jde dle vědců ještě o krok dál, protože chemicky zohledňuje případné trhliny pomocí „dynamicky generovaných rozkladů“, které vyplňují a zastavují potenciální dendrity.

Ideální řešení pro ideální svět

Co se změní, když přejdeme z lithium-iontových baterií na lithium-metalické? Nové baterie jsou lehčí, výkonnější a mají delší životnost... v ideálním světě. Bohužel, když vědci v minulosti experimentovali s lithium-metalickými bateriemi, jevily se jako extrémně nestabilní a často vybuchovaly. Proto již dlouho usilují o jejich stabilizaci a uvedení životaschopné komerční verze.

Klepněte pro větší obrázek 
Díky lithium-metalickým bateriím bude možné nabíjet elektromobily za 10 minut

Snížení nebo eliminace tvorby dendritů je pro tuto konstrukci zásadní, protože odstranění jevu, ovlivňujícího životnost baterie, výrazně snižuje případné nepříznivé důsledky. Vědci z Harvardu testovali svou baterii v 10 000 nabíjecích cyklech a zjistili, že jejich konstrukce si i po tomto náročném testu udržela 82 % kapacity.

V tiskové zprávě uvádějí: „Tato technologie baterií by mohla prodloužit životnost elektromobilů na úroveň benzinových aut – tedy 10 až 15 let – bez nutnosti výměny baterií. Díky vysoké hustotě by baterie mohla připravit půdu pro elektromobily, které se mohou plně nabít během 10 až 20 minut.“

Diskuze (134) Další článek: Asus si zaregistroval 111 nových grafických karet. Důvodem je záplava nových kategorií a modelů

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Výzkum, Elektromobily, Li-Ion, Baterie, Energie, Meta, Akumulátory, Vědec, Nature, Nová baterie, Životnost, Sendvič, Elektronické zařízení, Harvardova univerzita, Chytrý telefon, Lít, Elektromobil, Tvorba, Harvard, KonstrukceJak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

Evropský satelitní internet z družice KA-SAT je už měsíc mimo provoz. Podezření padá na Rusko

** 24. února vstoupila ruská vojska na Ukrajinu ** Současně s tím proběhl útok na satelitní internetové připojení ** Ani po měsíci se síť z této události nevzpamatovala

Karel Kilián
UkrajinaSatelitInternet
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows