Jó, tohle si moc dobře pamatuju, škoda, že bylo zataženo 😀 Abych řekla pravdu, tak o měsíc se zajímám hlavně v souvislosti s horoskopy. Třeba teď jsem koukala na svou "předpověď" na rok 2019 a vypadá to, že mám před sebou celkem úspěšný rok, tak uvidíme :) Kdybyste si taky chtěli počíst, tak jsem ho našla tu: https://www.astrohoroskop.cz/horoskop-2019... :)
spravte si datum u článku
To byla aktualizace. 🙂
Mám problém. Řekl jsem si že by to byla vhodná příležitost pořídit s mojí zrcadlovkou časosběrné video. Ale když použiju dlouhé ohnisko, Měsíc mi ze záběru uteče. Když použiji široké ohnisko, Měsíc bude zas moc mrňavý. A ne, nehodlám kupovat paralaktickou stativovou hlavu s pohonem za spoustu tisíc 😀 Ach jo ...
nafoť, pak naskládej na sebe ve PS do dvaceti vrstev, zarovnej a ořízni 🙂 Co máš za sklo, 300 mm asi stačit nebude ...
Tak můžeš použit kompromis. Ohnisko tak mezi a pak každých pár minut foťák posouvat. Tedy nastavit, aby Měsíc byl na levé straně a počkat až bude na pravé straně. Pak posuneš Měsíc zpět na levou stranu. A toto provádět každých pár minut. ;) Někteří to tak dělají. Vidět to bývá třeba u televizních společností, které si dělají vlastní záběry a také nemají na paralaktickou montáž.
Myslím, že bude jednodušší se dívat pouhým okem a pak se mrknout na proffi video na YT.
Pro fanoušky astrologie? Ale je to asi pravda, pro fanoušky astronomie je to článek k ničemu. Hlavně že tam je napsáno, jak dlouho bude která fáze trvat, ale není tam od kdy 😀 (zatmění začíná prakticky s východem Měsíce v ČR, takže od ~21:30 SELČ až do půlnoci bude na co koukat).Dál jen telegraficky: Apogeum se skloňuje trochu jinak, umbra není nejtemnější část stínu, umbra je stín (oproti penumbře, která je polostínem), na opozici Marsu není potřeba čekat do 31., protože Mars bude velmi dobře pozorovatelný už v den zatmění, stejně jako Jupiter a Saturn. Jinak to ujde, dvě hvězdičky z deseti.
Přesně tak. Krom toho - Mars lze pozorovat pouhým okem kdykoli v noci, je-li na viditelné části oblohy.
Tak to je zajímavé, když třeba definice umbry na Wikipedii i jinde říká úplně totéž, tzn. že umbra (latinsky „stín“, z řeckého „ombros“), označuje nejtemnější část stínu. Nechcete to tam opravit? U apogea šlo o překlep, to jsem již opravil sám. A pokud jde o ten Mars, tak je dost možné, že bude pozorovatelný okem už v den zatmění, ale ta pasáž přímo navazuje na informaci o jeho přiblížení k Zemi na vzdálenost 57,6 milionů kilometrů, což by mělo být až 31. Kdybych napsal, že se v té vzdálenosti bude nacházet už během zatmění, tak myslím, že to by zrovna správné nebylo.
Názor byl 1× upraven, naposled 29. 6. 2018 07:12
Faj, ze prijde Apokalypsa, tedy vime, ale uvidime tady uplne nebo jen castecne?To bychom asi chteli od VTM moc, takze DIY jako obvykle...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.