Mise české družice Planetum-1 pomalu končí. Podle Jana Spratka z pražského planetária se v pátek večer ponoří do hustších vrstev atmosféry, kde bude kvůli vysokému tření čelit teplotám 1 500 až 3 000 °C.
To samozřejmě nemůže malý cubesat přežít, rozpadne se a s ním i jeho posádka, kterou vedle palubního počítače a senzorů tvoří první český loutkonaut ve vesmíru –, skleněná figurka Hurvínka.
Český cubesat Planetum-1
Planetum-1 krouží okolo Země od 25. května 2022, kdy ji společně s dalšími cubesaty vynesla raketa Falcon 9. Družice váží 1,3 kilogramů, vyrobily ji týmy z VZLÚ a Spacemanic a jeden oblet na původní dráze trval zhruba 95 minut.
Postupný pokles z 500 km na 200 km
Cubesat není vyzbrojený vlastním pohonem, a proto si jej zemská gravitace s každým obletem pomaličku přitahuje zpět. Z někdejších zhruba 530 kilometrů klesl letos na podzim na 400 kilometrů, v polovině listopadu to už bylo jen 300 kilometrů a teď už jen 200 kilometrů.
Sbohem, Hurvínku. Postupný pokles družice Planetum-1 na eliptické dráze
Družice sloužila především k popularizaci vědy, vzdělávání a testování kosmických technologií. Loni v prosinci se dostala do širšího povědomí poté, co se přiblížila na pouhých 137 metrů od bulharské družice Sateliot. Obě tělesa nicméně těsný průlet při rychlosti 14 km/s ustála, a Hurvínek si tak mohl užít ještě jeden rok mikrogravitace.