Do Mléčné dráhy se zatínají gravitační spáry Velkého Magellanova oblaku

  • Velký Magellanův oblak je navzdory svému jménu trpasličí galaxií
  • Přesto svou gravitací působí na naši Galaxii
  • A to i na vzdálenost asi 163 tisíc světelných let

Velký Magellanův oblak je navzdory svému jménu trpasličí galaxií. Její hmota odpovídá asi 10 miliardám Sluncí, což je velmi zhruba jen setina hmotnosti Mléčné dráhy. Přesto Velký Magellanův oblak svou gravitací působí na naši Galaxii, i na vzdálenost asi 163 tisíc světelných let.

Tvrdí to Michael Petersen z britské University of Edinburgh a jeho tým, kteří analyzovali pohyby hvězd v Mléčné dráze a objevili v nich skrytý, ale rozhodně citelný vliv gravitace Velkého Magellanova oblaku.

Použili k tomu sofistikovaný statistický model a s jeho pomocí zjišťovali pohyby hvězd na okraji Mléčné dráhy. Badatelé odhadují, že asi před 700 miliony let Velký Magellanův oblak prošel skrz hranice Mléčné dráhy. Kdyby v té době byl na Zemi někdo s očima, tak se mohl stát svědkem fascinující nebeské podívané.

Halo temné hmoty

Gravitace Velkého Magellanova oblaku se tehdy zatínala do Mléčné dráhy jako spáry gigantického dravce a změnila pohyby velkého množství hvězd. Gravitace této trpasličí galaxie ostatně působí na naší Galaxii dodnes. Dřívější výzkum ukázal, že stejně jako v případě Mléčné dráhy, i Velký Magellanův oblak obklopuje halo temné hmoty.

Temná hmota se nijak moc neprojevuje, s výjimkou gravitačního působení, které můžeme pozorovat na hvězdách i na mezihvězdné hmotě. Gravitační vliv je samozřejmě vzájemný. Mléčná dráha zase svojí gravitací z Velkého Magellanova oblaku vytrhává proud hmoty, takzvaný Magellanův proud.

Petersenův tým spočítal, že enormní gravitační přitažlivost jak viditelné, tak i temné hmoty trpasličí galaxie hýbe s diskem Mléčné dráhy tak, že se tento disk pohybuje rychlostí 32 kilometrů za sekundu, směrem k souhvězdí Pegasa.

Jejich výpočty zároveň ukazují, že se Velký Magellanův oblak v současnosti pohybuje směrem od Mléčné dráhy rychlostí asi 370 kilometrů za hodinu. Výzkum odhalil poměrně dramatické gravitační přetahování mezi naší Galaxií a Velkým Magellanovým oblakem, a mohl by změnit náš pohled na evoluci Mléčné dráhy v průběhu historie vesmíru.

Titulní foto: NASA, ESA, and D. Gouliermis (University of Heidelberg) Acknowledgement: Luca Limatola, CC BY 4.0

Váš názor Další článek: V kanceláři raději ani nezívejte. Microsoft si patentoval dokonalé sledování práce

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Slunce, ESA, Gravitace, Velký Magellanův, Hvězda, Přetahování, Mléčná dráha, Oblaka, Dráha, Magellan, Galaxie, Temná hmota, PegasKouzlo jménem Opinion Rewards. Google dá za vyplnění dotazníku pár korun měsíčně na přilepšenou

Kouzlo jménem Opinion Rewards. Google dá za vyplnění dotazníku pár korun měsíčně na přilepšenou

** Už žádné VPN a pokoutné fingování vaši přesné polohy ** V Česku již funguje aplikace Odměny za průzkumy Google ** Za několik průzkumů týdně dostanete pár korun do Google Play

Martin Chroust
Google Opinion RewardsGoogle PlayPrůzkum
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival