Do roku 2030 zmapujeme dna všech moří a oceánů. Dnes je hotová skoro čtvrtina

Již téměř čtvrtina (23,4 %) mořského dna naší planety byla zmapována díky mezinárodní iniciativě Seabed 2030. Projekt, který se opírá především o dobrovolné příspěvky vlád, firem a výzkumných institucí v oblasti batymetrických dat (topografie oceánů), je součástí širší iniciativy pod vedením OSN nazvané Dekáda oceánů.

Seabed 2030 doufá, že do osmi let zmapuje 100 % oceánského dna, což bude podle vědců možné díky technologickému pokroku a soustředění již dostupných dat. Jen za poslední rok přidal Seabed 2030 údaje pro přibližně 9,8 milionu čtverečních kilometrů (rozloha Evropy), a to nikoli aktivním mapováním, ale především díky nově zpřístupněným archivům.

Co se skrývá pod hladinou?

Projekt, jehož cílem je vytvoření kompletní mapy oceánského dna, byl zahájen v roce 2016. V tuto chvíli má čtyři centra, jejichž úkolem je koordinace mapování v různých regionech, shromažďování a sestavování batymetrických informací a spolupráce se stávajícími mapovacími aktivitami v rámci regionů.

Projekt Seabed 2030 vyzývá všechny mořeplavce, aby zapnuli sonarové vybavení svých lodí a prováděli měření hloubky mořského dna. Nejde jen o měření z velkých lodí, přispět mohou i malé oceánské jachty vybavené záznamníky dat.

Jednou z významných hvězd projektu je americký dobrodruh Victor Vescovo – texaský finančník, jenž navštěvuje pomocí ponorky nejhlubší místa světových oceánů, a všude, kam se vydá, zapíná echosondu na své podpůrné lodi.

Podrobná mapa se bude hodit

Vědci věří, že shromáždění většího množství dat pomůže lépe porozumět změnám klimatu a snahám o ochranu oceánů. Mapování oceánského dna také pomáhá při odhalování tsunami a dalších přírodních katastrof. Informace o aktuálním stavu byly předneseny na druhé konferenci OSN o oceánech, jež proběhla v Lisabonu.

Mořské mapy jsou pochopitelně nezbytné pro bezpečnou plavbu, ale také pro řízení rybolovu a ochranu přírody. Mořští živočichové se totiž nejčastěji shromažďují v okolí podmořských hor. Každá podmořská hora je tak ohniskem biologické rozmanitosti.

Členité mořské dno navíc ovlivňuje chování oceánských proudů a vertikální promíchávání vody. To jsou informace potřebné ke zlepšení modelů, jež předpovídají budoucí změny klimatu, protože právě oceány hrají klíčovou roli v pohybu tepla po planetě.

Do osmi let by mělo být hotovo

„Kompletní mapa oceánského dna je chybějícím nástrojem, který nám umožní řešit některé z nejnaléhavějších environmentálních problémů současnosti, včetně změny klimatu a znečištění moří. Umožní nám ochránit budoucnost naší planety,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel nadace The Nippon Foundation Mitsuyuki Unno.

Jak poznamenává korespondent BBC, většina údajů využitých v rámci projektu existovala již před jeho zahájením. Skupina se z velké části spoléhá na podklady od vlád a firem. Bohužel některé subjekty se stále zdráhají zcela otevřít své archivy z obavy před vyzrazením státních nebo obchodních tajemství.

Před zahájením projektu Seabed 2030 bylo veřejně dostupných jen velmi málo údajů o oceánském dně. Většina batymetrických měření byla odhadnuta na základě údajů ze satelitních přístrojů odvozujících přítomnost podmořských hor a údolí z gravitačního vlivu těchto útvarů na mořskou hladinu. Tato měření však poskytují jen velmi hrubou představu o tvaru povrchu mořského dna.

Diskuze (1) Další článek: Rozlučte se s designem z 90. let. Takhle bude vypadat předělaný OneDrive pro Windows 11

Témata článku: Příroda, Země, Mapy, Evropa, Oceán, Vláda, Moře, Klimatická změna, Globální oteplování, Projekt, Dno, Oceánské dno, Mořské dno, Změna klimatu, Data, BBC, LisabonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Studie dopadla úspěšně. Pomocí fotoaparátu a diody si brzy mimo srdečního tepu změříte i kyslík v krvi

Studie dopadla úspěšně. Pomocí fotoaparátu a diody si brzy mimo srdečního tepu změříte i kyslík v krvi

** Dvě americké univerzity mají za sebou úspěšnou studii ** Pomocí telefonu s LED diodou si brzy změříte okysličení krve ** Na podobném principu přitom už nyní funguje měřič tepu

Martin Chroust
SPO2Výzkum a vývojFotoaparát
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně