Do tří let. Evropská unie chce nabíječky pro elektromobily na každých 60 kilometrech

Ministři dopravy zemí EU ve čtvrtek schválili kritéria pro přechod k ekologickým palivům v letecké, lodní a automobilové dopravě. Evropský parlament teď bude pracovat na finálních normách, jednání budou probíhat zejména pod českým předsednictvím (začíná v červenci).

  • Do konce roku 2025 mají být všechny velké evropské silnice vybavené nabíječkami pro elektromobily s rozestupem maximálně 60 km.
  • Do konce roku 2030 to má platit i pro nákladní elektromobily.
  • Do konce roku 2030 mají stát plnící stanice na vodík minimálně na každých 200 km.

Právě restrikce v dopravě jsou nejviditelnější a nejvíce diskutovanou částí opatření prosazovaných evropskou unií, přitom doprava v EU představuje pouze čtvrtinu všech skleníkových plynů. Celkovým cílem je do roku 2030 omezit emise o 55 % ve srovnání s rokem 1990.

Česko a některé další země v Bruselu usilovaly o zmírnění požadavků, zejména prodloužení lhůty pro zavedení nabíječek pro elektrické náklaďáky. Český ministr dopravy Martin Kupka po jednání pro ČTK prohlásil, že se podařilo prosadit variantu, která je pro Česko přijatelná.

Diskuze (30) Další článek: Na letišti v Dillí se už kufry neztratí. Odbavená zavazadla pohlídají štítky s RFID čipem

Témata článku: Doprava, Elektromobily, Evropská unie, Elektromobilita, Pro, Brusel, Česká republika, Nabíječka, Elektromobil, Skleníkové plyny, Předsednictví, Zmírnění, Ministr dopravy, Evropský parlament, Česká tisková kancelář, Silnice, Konec roku, Palivo