Ukrajinské bojiště je pro výrobce zajímavým testovacím polygonem nových technologií, a tak bylo jen otázkou času, kdy se v houští kdesi na frontě objeví i robotičtí psi.
Ikonicky Spot od Boston Dynamics je nicméně na podobné hrátky příliš drahý a s přísnou exportní licencí, a tak přinejmenším od letošního léta mezi stromky panáčkují spíše pejsci čínské provenience.
Unitree Go2 na Ukrajině:
Cupitá rychlostí až 5 m/s a umí panáčkovat
V drtivé většině záběrů, které se od té doby šíří zpravodajskými kanály a sociálními sítěmi, nejčastěji spatříme upravený model Go2 od Unitree. Cena začíná z pohledu války na směšných 1 600 dolarech, a i když psíka nejspíše zastaví první ruská rušička, díky výdrži na baterii až 4 hodiny a rychlosti cupitání 5 m/s by skutečně mohl provádět přinejmenším doproovdný průzkum. Právě v této roli jej vídáme nejčastěji.
Go2 váží 15 kilogramů, tělíčko má z hliníku a tvrzeného plastu, unese až 12 kilogramů užitečného nákladu a zdolá terén s převýšením 40°. Do zákopu nepřítele asi jen tak nevskočí, ale plížení ve vysoké trávě by mu jistě šlo.
Nejlevnější varianta Unitree Go2 začíná na 1600 dolarech, což je klíčové. Při nasazení na frontě totiž hrozí rychlé zničení, nebo zarušení komunikace
Robot je vyzbrojený lidarem, širokou kamerou, lampou a může nést hromadu další elektroniky. Třeba termovizi, která se také objevila na několika záběrech na Telegramu, X a dalších sociálních sítích.
Brit Alliance Dog 2
Vedle strojů od Unitree se na Ukrajině pravděpodobně pohybují také robotičtí psi od čínského studia DEEP Robotics. Touto platformou se chlubí inženýři z uskupení Brit Alliance Solutions. Základem jejich psíka BAD-2 (Brit Alliance Dog) by měl být přinejemnším podle fotografií na webu model DEEP Robotics Lite 3. Většina videí na sociálních sítích nicméně BAD-2 opět spojuje s už zmíněnými čtyřnohými stroječky od Unitree.
BAD-2 od Brit Alliance, která se chlubí, že staví na čínské platformě DEEP Robotics. Podle této fotografie by se mělo jednat o model Lite 3
Podle oficiálních informací se dnes na bojišti pohybují nejspíše vyšší desítky podobných stvoření a zůstává otázkou, jestli skutečně plní nějaké skutečné úkoly, anebo je to stále hlavně experiment, hledání porovozních limitů a ano, dílem i podpůrný PR pro širší komunitu a veřejnost, že má Ukrajina k dispozici ty nejmodernější technologie dneška.
Inspirace by tu přitom byla veliká i pro bojové úkoly. Ostatně, američtí mariňáci na nebohého psíka starší generace Unitree Go1 přimontovali dokonce i raketomet.