Dobrá zpráva pro planetu Zemi: Většina lidí by nechtěla být miliardářem.

  • Průzkum ve třiatřiceti zemích ukázal, že klíčový teoretický zákon ekonomie neodpovídá realitě
  • Všichni lidé nechtějí neomezeně hromadit majetek
  • Pro naši planetu je to dobrá zpráva, protože jednání lidí nežene jen konzum

Generace ekonomů vycházejí z předpokladu, že v lidské přirozenosti je ničím neomezená touha mít se stále líp a líp a za tímhle účelem hromadit víc a víc majetku. To je také východisko pro programy vlád, volební kampaně politických stran, ale třeba i pro reklamu a marketing.

Britští psychologové Paul Bain z University of Bath a Renata Bongiornová z University of Exeter prověřovali názory bezmála osmi tisíc lidí z třiatřiceti zemí a došli k závěru, že předpoklad o „neomezených touhách“ je mylný. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil vědecký časopis Nature Sustainability.

Vědci zjišťovali, kolik peněz by lidé potřebovali, aby se cítili „ideálně zabezpečení“. V 86 % zemí uváděli respondenti částky menší než deset milionů dolarů a v některých zemích méně než jeden milion dolarů. To jsou sumy, které vypadají na první pohled hodně neskromně.

Ale vzhledem k tomu, že jde o peníze na celý život, není to podle autorů studie zase tak moc. Majetek nejbohatšího člověka světa se odhaduje na dvě stě miliard dolarů. Za to by se „ideálně zabezpečilo“ dvě stě tisíc lidí.

Lidé s touhami bez hranic jsou v menšině

Síla studie Baina a Bongiornové tkví v šíři zemí, které se podařilo do studie zapojit. Jsou mezi nimi i státy, které se ve studiích podobného typu vyskytnou jen zřídka, např. Saudská Arábie, Uganda nebo Nicaragua. V každé zemi se našli lidé s touhami bez hranic. Ti však byli vždycky v menšině. Rekrutovali se častěji z mladých lidí a z obyvatel měst a v žebříčku svých hodnot stavěli vysoko úspěch, moc a nezávislost.

Pokud jde o rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, pak k neomezeným touhám inklinovali mnohem častěji obyvatelé zemí, kde je vysoká tolerance k velkým společenským rozdílům a v zemích, kde vládne kolektivistický duch.

Velký podíl lidí s neomezenými touhami byl například v Indonésii, která je považována za kolektivistickou společnost akceptující velké sociální nerovnosti. Na druhé straně třeba Velká Británie, jejíž obyvatelé jsou větší individualisté a tamější společnost klade velký důraz na rovnost v právech a povinnostech, měla lidí s neomezenými touhami výrazně méně.

Našly se ale i země, které se z tohoto trendu vymykaly. Například Čína má podobně jako Indonésie vysokou míru tolerance k extrémním společenským rozdílům a zároveň je i silně kolektivistická, ale podíl lidí s neomezenými nároky tu byl překvapivě nízký.

„Pokud bereme ideologii neomezených nároků jako lidskou přirozenost, vytváříme společenský tlak na lidi, aby kupovali více, než opravdu chtějí. Zjištění, že nároky na ideální život jsou u většiny lidí ve skutečnosti docela umírněné, by lidem mohlo pomoci k tomu, aby se chovali v souladu s tím, co jim přináší skutečné štěstí, a aby podporovali politiku, která pomáhá chránit planetu," říká Bain.

Renata Bongiornová k tomu dodává: „Naše zjištění jsou jasnou připomínkou toho, že většinový názor nemusí být nutně respektován a prosazuje se politika, která umožňuje akumulaci nadměrného bohatství malým počtem jednotlivců.

Pokud většina lidí usiluje o bohatství, které má své jasné meze, pak se může politika prosazující omezenější spotřebu lidí, např. „milionářská daň“ vybíraná pro financování projektů chránících životní prostředí, nakonec těšit větší oblibě, než si myslíme."

Titulní ilustrační foto: Adventures of KM&G-Morris, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (33) Další článek: Čínský Zhaoxin už má desktopovou grafickou kartu. Je tak slabá, až to bolí

Témata článku: Výzkum, Země, Čína, Peníze, Velká Británie, Psychologie, Indonésie, Většina lidí, Uganda, Realita, Miliardář, Dobrá zpráva, Touha, Saúdská Arábie, Univerzita of Bath, Dolar, Univerzita of Exeter, PlanetaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Malé průhledné pyramidy z 3D tiskárny mohou zmenšit a zlevnit solární panely
Karel Kilián
Obnovitelné zdrojeSolární energieFotovoltaika