Dobytek krmený mořskou řasou vypouští do atmosféry mnohem méně metanu

Podle starší studie Methane emissions from cattle, kterou v devadesátých letech publikoval tým vědců z Washingtonské a Coloradské státní univerzity, vyprodukuje průměrná kráva každý den mezi 250 až 500 litry čistého metanu.

Se skotem a jeho důmyslným zažívacím systémem proto nemůže soupeřit žádný člověk, byť by na posezení spořádal třeba hrnec fazolového guláše, a tur domácí je tak vlastně i významným producentem skleníkových plynů.

Miliarda krav a býků

Není divu, jen v USA totiž podle tamního ministerstva zemědělství žilo letos v létě na 101 milionů krav, býků, volů a dalšího skotu (PDF). Premiantem jsou ale především Indie a Brazílie, kde se počty pohybují okolo 250 až 300 miliony kusů. V zemích EU to pak dělá okolo 85 milionů.

Klepněte pro větší obrázek
Největší producenti dobytka na světě (Zdroj: Beef2Live, FAS, USDA)

Pokud jejich celkový součet, který vysoko přesahuje miliardu živých kusů, znásobíme množstvím plynů, které každý den vypustí do povětří, ekologická stopa jen tohoto zažívacího fenoménu bez dalších externalit se v případě skotu podepíše až několika procenty na světových emisích.

Dobytek krmený řasou nemá zažívací obtíže

Vědecké databáze se proto už roky plní nápady, jak zbavit (nejen) krávy větrů a říhání, které mají nesporné globální dopady. V odborných časopisech v čele s Journal of Animal Science vyšel celý zástup dietních programů pro skot a v posledních dnech prolétla některými médii také tato zprávička z Kanady.

Věnuje se tamní společnosti North Atlantic Organics, která nahradila seno a pastviny mořskými řasami, které těží v mělkých vodách na pobřeží.

Mix minerálů a vitamínů pomáhá dobytku v zažívání a podle analýz, na kterých se podílela tamní Dalhousieova univerzita v Novém Skotsku, klesla produkce metanu u skotu krmeného řasou až o 40 procent.

Farmáři doufají, že ve spolupráci s akademiky vyvinou nové krmivo, které bude klíčovou zbraní proti vedlejším efektům bachoru, čepce, knihy a dalších komplikovaných částí trávícího ústroji tura domácího.

Diskuze (16) Další článek: Chrome se inspiruje v Edgi. Lištu pro stahování souborů nahradí tlačítko

Témata článku: USA, Biologie, Indie, Evropská unie, PDF, Ekologie, Kanada, Globální oteplování, metan, Premia, Brazílie, Skot, Skotsko, USDA, Hrnec, Dobytek, Producent, Mořské řasy, Washingtonský, Ministerstvo zemědělství, Kráva, Gulaš, PEIJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě