Dobytek krmený mořskou řasou vypouští do atmosféry mnohem méně metanu

Podle starší studie Methane emissions from cattle, kterou v devadesátých letech publikoval tým vědců z Washingtonské a Coloradské státní univerzity, vyprodukuje průměrná kráva každý den mezi 250 až 500 litry čistého metanu.

Se skotem a jeho důmyslným zažívacím systémem proto nemůže soupeřit žádný člověk, byť by na posezení spořádal třeba hrnec fazolového guláše, a tur domácí je tak vlastně i významným producentem skleníkových plynů.

Miliarda krav a býků

Není divu, jen v USA totiž podle tamního ministerstva zemědělství žilo letos v létě na 101 milionů krav, býků, volů a dalšího skotu (PDF). Premiantem jsou ale především Indie a Brazílie, kde se počty pohybují okolo 250 až 300 miliony kusů. V zemích EU to pak dělá okolo 85 milionů.

Klepněte pro větší obrázek
Největší producenti dobytka na světě (Zdroj: Beef2Live, FAS, USDA)

Pokud jejich celkový součet, který vysoko přesahuje miliardu živých kusů, znásobíme množstvím plynů, které každý den vypustí do povětří, ekologická stopa jen tohoto zažívacího fenoménu bez dalších externalit se v případě skotu podepíše až několika procenty na světových emisích.

Dobytek krmený řasou nemá zažívací obtíže

Vědecké databáze se proto už roky plní nápady, jak zbavit (nejen) krávy větrů a říhání, které mají nesporné globální dopady. V odborných časopisech v čele s Journal of Animal Science vyšel celý zástup dietních programů pro skot a v posledních dnech prolétla některými médii také tato zprávička z Kanady.

Věnuje se tamní společnosti North Atlantic Organics, která nahradila seno a pastviny mořskými řasami, které těží v mělkých vodách na pobřeží.

Mix minerálů a vitamínů pomáhá dobytku v zažívání a podle analýz, na kterých se podílela tamní Dalhousieova univerzita v Novém Skotsku, klesla produkce metanu u skotu krmeného řasou až o 40 procent.

Farmáři doufají, že ve spolupráci s akademiky vyvinou nové krmivo, které bude klíčovou zbraní proti vedlejším efektům bachoru, čepce, knihy a dalších komplikovaných částí trávícího ústroji tura domácího.

Diskuze (16) Další článek: Chrome se inspiruje v Edgi. Lištu pro stahování souborů nahradí tlačítko

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,