Dojezd 1000 km a nabíjení rychlostí 1 km za sekundu*. Dodavatel Tesly, Xiaomi a Volkswagenu představil novou baterii

Baterie, která je nabitá za 10 minut a zajistí dojezd 1000 km. Kolikrát už jsme tohle slyšeli? Jenže tentokrát informace přichází od společnosti CATL, což je s 38% podílem jasná globální jednička ve výrobě trakčních baterií pro elektromobily…

Novinka se jmenuje CATL Shenxing Plus LFP. Lithium-železo-fosfátové baterie typicky znamenaly stabilní, bezpečné a levné řešení, ale CATL teď přidává i masivní kapacitu. Energetická hustota oznámené baterie je 205 Wh/kg. Pro kontext: baterie v Teslách se pomalu blíží hranici 300 Wh/kg.

Výrobce ovšem neříká, jaká je kapacita baterie a v jakém autě bude stačit na dojezd 1000 km. Navíc je to 1000 kilometrů podle systému CLTC, který mírně nadsazuje proti u nás používanému WLTP.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní parametry nové baterie. 

Ještě jeden trumf novinka má: superrychlé nabíjení Shenxing 4C. Výrobce uvádí, že za 10 minut umí pack pobrat energii na 600 km jízdy, z čehož vychází další marketingově vděčný přepočet: nabíjí se rychlostí 1 km za sekundu. Když se budeme pídit po podrobnostech, platí to pouze v optimálním pásmu mezi 20 a 80 % kapacity baterie.

Klepněte pro větší obrázek
CATL průměrně vyrobí jeden článek za sekundu.
Výrobní proces kontrolují kamery a AI algoritmy.

Navíc k tomu potřebujete speciální supervýkonnou nabíječku. Konkrétní hodnoty výkonu opět neznáme, ale CATL na stejné akci oznámil budování sítě takových stanic (v domovské Číně).

V ideálním světě by tisková konference a tento článek měly končit informací o tom, kdy se baterie dostane do produkce, kdy a v jakých autech ji uvidíme, kolik bude stát atd. Nicméně nežijeme v ideálním světě. Doufejme, že tyto informace budou brzy následovat.

Zdroj: CATL

Diskuze (169) Další článek: Co má společného italská mafie a zemědělci z pravěkého Brna. Incaprettamento – způsob, jakým zabíjeli své oběti…

Témata článku: , ,