Dojezd až 770 km a na 300 km nabito za čtvrt hodiny. Mercedes předvedl svůj nový elektromobil EQS

Třída S je pro Mercedes vrcholem nabídky jeho vozů. Jedná se o luxusní sedany, které nabídnou posádce nejen pohodlí, ale také nejnovější technologické vychytávky. Dalo by se říct, že pokud chcete vidět budoucnost běžných automobilů, podívejte se na dnešní „Sko“ od Mercedesu. O to větší pozornost proto poutá právě představený model EQS, tedy elektromobil od Mercedesu spadající do třídy S. 

Třída S zavedla do sériové výroby takové technologické vychytávky jako je protiskluzový systém ABS, elektronické řízení stability ESP nebo třeba adaptivní tempomat. Inovací má na kontě mnohem víc a hlavně je tato auta dokázala smysluplně využít v praxi, což pak vedlo k postupnému zavádění i do nižších tříd. Jaké parametry bude mít za pár let běžný elektromobil? Stačí nahlédnout na nové EQS. 

S obří baterií

Z hlavních parametrů zaujme především dojezd. EQS slibuje až 770 km podle metodiky WLTP, což znamená, že i v zimě po dálnici 500 km s jistotou ujedete. To už jsou hodnoty umožňující pohodlné cestování i na delší vzdálenosti. Navíc Mercedes slibuje, že se auto dokáže nabít na dojezd dalších 300 km za pouhých 15 minut.

Abnormálně rychlé dobití umožní rychlonabíjecí stanice s velmi vysokým výkonem, které už se postupně rozšiřují. Konkrétně se EQS dokáže nabíjen příkonem až 200 kW, přičemž je auto schopno držet plný nabíjecí výkon poměrně dlouho. Na 80% se tak zvládne nabít za něco málo přes půl hodiny. 

Energii uchovává akumulátor v podlaze, který disponuje kapacitou 107,8 kWh. Tak obrovská baterie vyžene cenu automobilu do milionových výšin a ačkoli se u třídy S na cenu moc nehledí, přijde později i o něco úspornější varianta s kapacitou 90 kWh.

Pohon zajistí elektromotor s výkonem 245 kW a točivým momentem 568 Nm, který pohání zadní kola a umožní autu zrychlit na 100 km/h za 6,2 sekundy. Pokud by vám to bylo málo, bude k dispozici i čtyřkolka se dvěma motory a výkonem 385 kW. Ta je na stovce za 4,3 sekundy. Maximálka je 210 km/h. U luxusního auta s délkou přes pět metrů a s hmotností kolem 2,5 tuny jsou to solidní hodnoty. 

Přední kapotu neotevřete

Pomineme-li dvoubarevné lakování, není design novinky nijak výstřední. To je dáno především maximální snahou o minimalizaci odporu vzduchu (Cx=0,2). Auto je zkrátka jako oblázek a ostrou hranu abyste na něm pohledali...

Nicméně pod nenápadným zevnějškem se ukrývá futuristický interiér s obřím displejovým panelem přes celou šířku palubní desky. Jinak tu máte motorické otevírání a zavírání dveří, audiosystém s 15 reproduktory, odvětraná masážní křesla, pokročilou filtraci vzduchu a vlastně vše, co byste si dnes v autě uměli představit. Je tu také hlasový asistent se schopností se postupně učit předvídat potřeby posádky. Pohodlí přispěje i abnormální ticho, a to i při vysokých rychlostech. 

Zajímavou maličkostí je skutečnost, že přední kapotu nelze otevřít. Není tam totiž ani kufr ani motor. Prostor je vyplněn vzduchotechnikou a dalšími technikáliemi, do kterých by uživatel neměl rýpat, a tak je mu to odepřeno. Z toho důvodu je nad levým předním blatníkem výsuvná nálevka na dolívání vody do ostřikovačů. Vzadu však auto otevřít můžete – otevře se i se zadním sklem (nejedná se o sedan, ale o liftback) a nabídne zavazadlový prostor o objemu 610 litrů.

Auto se začne vyrábět na podzim a cena zatím nebyla prozrazena. Nicméně dá se předpokládat, že ani čtyři miliony korun stačit nemusí.

Diskuze (46) Další článek: Jak v současnosti co nejlépe zničit či odklonit přilétající nebezpečný asteroid? Atomovkou!

Témata článku: Elektromobily, Automobily, Mercedes, Elektromobil, WLTP, Lift, Třída, Sedan, Sériová výroba, Dojezd, Čtvrt hodiny, Technologická vychytávka, EQS, AutoRecenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

Tak nám hacknuli Nvidii. Útočníci vyhrožují a na internet unikají tajné materiály o grafikách i DLSS

** Hackeři zaútočili na Nvidii ** Získali tajná data i zdrojové kódy ** Na internetu se začínají objevovat plány budoucích grafických karet

Karel Javůrek
Grafické kartyHackingNvidia