Dojezd až 770 km a na 300 km nabito za čtvrt hodiny. Mercedes předvedl svůj nový elektromobil EQS

Třída S je pro Mercedes vrcholem nabídky jeho vozů. Jedná se o luxusní sedany, které nabídnou posádce nejen pohodlí, ale také nejnovější technologické vychytávky. Dalo by se říct, že pokud chcete vidět budoucnost běžných automobilů, podívejte se na dnešní „Sko“ od Mercedesu. O to větší pozornost proto poutá právě představený model EQS, tedy elektromobil od Mercedesu spadající do třídy S. 

Třída S zavedla do sériové výroby takové technologické vychytávky jako je protiskluzový systém ABS, elektronické řízení stability ESP nebo třeba adaptivní tempomat. Inovací má na kontě mnohem víc a hlavně je tato auta dokázala smysluplně využít v praxi, což pak vedlo k postupnému zavádění i do nižších tříd. Jaké parametry bude mít za pár let běžný elektromobil? Stačí nahlédnout na nové EQS. 

S obří baterií

Z hlavních parametrů zaujme především dojezd. EQS slibuje až 770 km podle metodiky WLTP, což znamená, že i v zimě po dálnici 500 km s jistotou ujedete. To už jsou hodnoty umožňující pohodlné cestování i na delší vzdálenosti. Navíc Mercedes slibuje, že se auto dokáže nabít na dojezd dalších 300 km za pouhých 15 minut.

Abnormálně rychlé dobití umožní rychlonabíjecí stanice s velmi vysokým výkonem, které už se postupně rozšiřují. Konkrétně se EQS dokáže nabíjen příkonem až 200 kW, přičemž je auto schopno držet plný nabíjecí výkon poměrně dlouho. Na 80% se tak zvládne nabít za něco málo přes půl hodiny. 

Energii uchovává akumulátor v podlaze, který disponuje kapacitou 107,8 kWh. Tak obrovská baterie vyžene cenu automobilu do milionových výšin a ačkoli se u třídy S na cenu moc nehledí, přijde později i o něco úspornější varianta s kapacitou 90 kWh.

Pohon zajistí elektromotor s výkonem 245 kW a točivým momentem 568 Nm, který pohání zadní kola a umožní autu zrychlit na 100 km/h za 6,2 sekundy. Pokud by vám to bylo málo, bude k dispozici i čtyřkolka se dvěma motory a výkonem 385 kW. Ta je na stovce za 4,3 sekundy. Maximálka je 210 km/h. U luxusního auta s délkou přes pět metrů a s hmotností kolem 2,5 tuny jsou to solidní hodnoty. 

Přední kapotu neotevřete

Pomineme-li dvoubarevné lakování, není design novinky nijak výstřední. To je dáno především maximální snahou o minimalizaci odporu vzduchu (Cx=0,2). Auto je zkrátka jako oblázek a ostrou hranu abyste na něm pohledali...

Nicméně pod nenápadným zevnějškem se ukrývá futuristický interiér s obřím displejovým panelem přes celou šířku palubní desky. Jinak tu máte motorické otevírání a zavírání dveří, audiosystém s 15 reproduktory, odvětraná masážní křesla, pokročilou filtraci vzduchu a vlastně vše, co byste si dnes v autě uměli představit. Je tu také hlasový asistent se schopností se postupně učit předvídat potřeby posádky. Pohodlí přispěje i abnormální ticho, a to i při vysokých rychlostech. 

Zajímavou maličkostí je skutečnost, že přední kapotu nelze otevřít. Není tam totiž ani kufr ani motor. Prostor je vyplněn vzduchotechnikou a dalšími technikáliemi, do kterých by uživatel neměl rýpat, a tak je mu to odepřeno. Z toho důvodu je nad levým předním blatníkem výsuvná nálevka na dolívání vody do ostřikovačů. Vzadu však auto otevřít můžete – otevře se i se zadním sklem (nejedná se o sedan, ale o liftback) a nabídne zavazadlový prostor o objemu 610 litrů.

Auto se začne vyrábět na podzim a cena zatím nebyla prozrazena. Nicméně dá se předpokládat, že ani čtyři miliony korun stačit nemusí.

Diskuze (46) Další článek: Jak v současnosti co nejlépe zničit či odklonit přilétající nebezpečný asteroid? Atomovkou!

Témata článku: Elektromobily, Automobily, Mercedes, Sériová výroba, Merced, Dojezd, Elektromobil, Sedan, Třída, EQS, Auto, Technologická vychytávka, WLTP, Čtvrt hodiny, LiftSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tesla Optimus vám vezme práci. Muskův robot bude stát jen půl milionu korun

Tesla Optimus vám vezme práci. Muskův robot bude stát jen půl milionu korun

** Tesla odhalila vlastního humanoidního robota Optimus ** Konstrukce vychází z funkčnosti lidského těla ** Vývoj jde neuvěřitelně rychle, používá AI z aut

Karel Javůrek
TeslaUmělá inteligenceRoboti
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

Zavináč, opičí ocas nebo štrůdl. Historie nejdůležitějšího počítačového symbolu sahá daleko před první e-mail

**Spekuluje se o tom, že zavináč vznikl před tisícovkami let **Doložené příklady použití jsou stovky let staré, symbol v historii měnil význam **Jazyky umělý symbol pojmenovávají různě, často se uchylují ke zvířecím analogiím

Petr Urban
KomunikaceE-mailHistorie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály