Dojezd elektromobilů může zvýšit vozík s větší baterií. Francouzi to myslí úplně vážně a už ho vyrábějí

Francouzský start-up EP Tender se nechce spokojit s omezenějším polem působnosti elektromobilů, daným jednoduše tím, že moc daleko nedojedou. Třeba dovolená by tak už mohla být komplikovanější. A tak přichází nápad francouzských kulišáků na efektivní prodloužení dojezdu – za elektromobil jednoduše připojíte vozíček s baterkou. 

V současnosti EP Tender nabízí provedení s kapacitou 36,5 kWh, pracuje však i na verzi s kapacitou i 60 kWh. Abyste měli představu, malý elektromobil Renault Zoe používá baterku s kapacitou 52 kWh, která by mu podle metodiky WLTP měla vystačit na 390 kilometrů.

Samozřejmostí je spolupráce s mobilní aplikací, díky níž si nabitý vozíček objednáte, zařízení vyhledáte a pak sledujete, jak vám elektřina proudí do vozu. Francouzi slibují kompatibilitu s veškerými myslitelnými elektroauty, což je určitě fajn, ale kolik z nich může táhnout vozíček? Absence tažného zařízení totiž patří k vyhlášeným negativům elektromobilů…

Podle videa by ale „koule“ nemusela být potřeba. Připojení je realizováno prostřednictvím jakéhosi speciálního mechanismu, kterým však bude bezesporu nutné vůz dodatečně vybavit:

Pokrok to však bezesporu je, vždyť start-up začínal s vozíčkem vybaveným spalovacím motorem s pětatřicetilitrovou nádrží na benzin, výkonem pohonné jednotky 22 kW a celkovou hmotností 265 kg. Elektromotorista postižený vybitou baterií takto mohl s dostatkem trpělivosti dobít až 80 kWh. Ve Francii to celé už funguje - k nehybnému elektromobilu dorazí spalovací vozíček a podá pomocnou kilowatthodinu. Otázkou je, za jakou cenu. S vlastním elektrickým vozíčkem bude mít uživatel elektromobilu určitě klidnější spaní.

Článek připravila redakce Auto.cz

Diskuze (145) Další článek: Tip: Upgrade na Windows 10 ze starých Sedmiček stále funguje a je zdarma

Témata článku: Elektromobily, Baterie, Francie, Renault, Dojezd elektromobilů, Renault Zoe, KWh, Dojezd, WLTP, Francouz, Franco, Zoë, Vozíček, Velká baterie, Mys, Vozík, Elektromobil40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály