Dojezd elektromobilů může zvýšit vozík s větší baterií. Francouzi to myslí úplně vážně a už ho vyrábějí

Francouzský start-up EP Tender se nechce spokojit s omezenějším polem působnosti elektromobilů, daným jednoduše tím, že moc daleko nedojedou. Třeba dovolená by tak už mohla být komplikovanější. A tak přichází nápad francouzských kulišáků na efektivní prodloužení dojezdu – za elektromobil jednoduše připojíte vozíček s baterkou. 

V současnosti EP Tender nabízí provedení s kapacitou 36,5 kWh, pracuje však i na verzi s kapacitou i 60 kWh. Abyste měli představu, malý elektromobil Renault Zoe používá baterku s kapacitou 52 kWh, která by mu podle metodiky WLTP měla vystačit na 390 kilometrů.

Samozřejmostí je spolupráce s mobilní aplikací, díky níž si nabitý vozíček objednáte, zařízení vyhledáte a pak sledujete, jak vám elektřina proudí do vozu. Francouzi slibují kompatibilitu s veškerými myslitelnými elektroauty, což je určitě fajn, ale kolik z nich může táhnout vozíček? Absence tažného zařízení totiž patří k vyhlášeným negativům elektromobilů…

Podle videa by ale „koule“ nemusela být potřeba. Připojení je realizováno prostřednictvím jakéhosi speciálního mechanismu, kterým však bude bezesporu nutné vůz dodatečně vybavit:

Pokrok to však bezesporu je, vždyť start-up začínal s vozíčkem vybaveným spalovacím motorem s pětatřicetilitrovou nádrží na benzin, výkonem pohonné jednotky 22 kW a celkovou hmotností 265 kg. Elektromotorista postižený vybitou baterií takto mohl s dostatkem trpělivosti dobít až 80 kWh. Ve Francii to celé už funguje - k nehybnému elektromobilu dorazí spalovací vozíček a podá pomocnou kilowatthodinu. Otázkou je, za jakou cenu. S vlastním elektrickým vozíčkem bude mít uživatel elektromobilu určitě klidnější spaní.

Článek připravila redakce Auto.cz

Diskuze (145) Další článek: Tip: Upgrade na Windows 10 ze starých Sedmiček stále funguje a je zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,