Dopisy už není třeba rozlepovat, MIT je dokáže přečíst rentgenem. Dokonce i když budou složené a stovky let staré

Když nám dnes budete chtít do redakce poslat ručně psaný dopis, jednoduše jej vložíte do obálky a hodíte do schránky. Ještě pár set let zpět však nic takového neexistovalo. Dopisní obálky se na scéně objevily až s nástupem profesionalizace poštovních služeb v éře průmyslové revoluce.

Když jste tedy v takovém 17. století chtěli odeslat dopis příbuzným, psaníčko jste všemožně přeložili jako dětskou skládačku nebo origami a třeba i obdařili nějakou tou pečetí.

Klepněte pro větší obrázek
Čtyři příklady skládaných dopisů z dob před nástupem poštovních obálek 

Mnohá taková psaní – doposud nerozbalená – se dochovala do dnešních dnů, jejich materiál je ale po těch letech natolik křehký, že bychom dopis při pokusu o jeho rozložení nenávratně zničili.

Klepněte pro větší obrázek
Virtuální otevření dopisu z roku 1697

Experti na archivaci dokumentů a rentgenovou mikrotomografii z MIT proto hledali způsob, jak si podobný starý dopis přečíst, aniž bychom jej kdykoliv otevřeli a rozložili. Povedlo se jim to a s výsledky se pochlubili v časopisu Nature (PDF).

Pomocí rentgenu nejprve pořídili sérii snímků dopisu včetně jeho skryté vnitřní struktury. Software se pak postaral o to, aby analýzou přehybů zjistil, jakým způsobem byl dopis kdysi před bezmála 400 složený, a rozložil jej alespoň virtuálně.

Klepněte pro větší obrázek
Čitelný výsledek softwarově rekonstruovaného dopisu, který ve skutečnosti nikdo nikdy neotevřel a tedy ani dále nepoškodil

Výsledek je po dalších obrazových optimalizacích čitelný a rekonstruovaný snímek dopisu vypadá, jako by jej jeho pisatel nikdy neochránil složitým přeložením.

Rentgenová mikrotomografie se k podobnému účelu používala už dříve, doposud se ale jednalo o jednodušší svitky. Technologie z MIT je podle autorů nejpokročilejší svého druhu.

Diskuze (7) Další článek: CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?

Témata článku: Technologie, Věda, Historie, MIT, Odposlech, Origami, Stovka let, Obálka, Rentgen, Nature, Nástup, Dopis, Revoluce