Výzkumníci z Kyoto University již nějakou dobu usilovně pracují na dřevěné družici zvané LignoSat. Nyní oznámili, že jsou konečně připraveni vyslat ji do vesmíru.
Pokud vše půjde podle plánu, dojde k tomu příští léto a to v rámci společné mise kosmických agentur JAXA a NASA.
„Používáte-li dřevo na Zemi, máte problémy s hořlavostí, hnilobou a deformací, ale ve vesmíru tyto problémy nemáte: ve vesmíru není žádný kyslík, takže tam dřevo nehoří, ani tam nejsou tvorové, kteří ve dřevu žijí, takže nehnije,“ konstatoval Koji Murata z Kyoto University.
Podle Muraty má tento materiál i další výhody – je zhruba stejně pevný jako hliník, a jakmile bude satelit vyřazen z provozu, může snadno shořet v atmosféře.
Hlavním cílem výše zmíněné mise je zjistit, jak bude LignoSat reagovat na extrémní změny teplot. Za tímto účelem ho tým hodlá monitorovat po dobu minimálně 6 měsíců.
Dosavadní experimenty prokázaly, že např. „skok“ z -150 stupňů Celsia na +150 stupňů Celsia nemá na odolnost dotyčné družice žádný velký vliv. Nicméně ve vesmíru k podobným změnám dochází velice často, což by teoreticky mohlo způsobit komplikace.