Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

  • Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave
  • Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích
  • Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů

Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave. Doposud drželi většinu informací pod pokličkou. V těchto dnech prolomili mlčení a dron představili veřejnosti. Mojave je podle nich určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích, kde se ukrývají protivníci. Klíčovou otázkou ale je, zda takový stroj v současné době nalezne kupce.

Původní myšlenkou bylo, že se Mojave stane dronem pro speciální jednotky, které operují v drsných podmínkách. Jeho výhodou mělo být, že unese větší náklad v porovnání s dronem MQ-1C Gray Eagle, používaným americkou armádou.

V současnosti ale není známý vojenský program, kam by se dron jako je Mojave hodil. Americké speciální jednotky o takový stroj podle všeho nejeví zájem. General Atomics to ale nevzdávají a doufají, že se dron Mojave prosadí. Zmiňují, že o dron mají zájem zákazníci ze zahraničí.

Mojave může operovat i z letadlových lodí

Významnou předností dronu Mojave je, že mu ke startu a přistání stačí částečně improvizovaná letiště s krátkými dráhami. Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů. Vzhledem k tomu by rovněž mohl relativně jednoduše operovat z letadlových lodí. Pohon dronu má na starost turbohřídelový motor Rolls-Royce M250 o impozantním výkonu 450 koňských sil.

Jeho křídla mají rozpětí cca 16 metrů. Ve vzduchu se udrží až 25 hodin, ale s výzbrojí se jeho výdrž zmenší. Konstrukce dronu Mojave využívá osvědčené prvky jeho předchůdců, především avioniku a systémy letové kontroly dronů MQ-9 Reaper a MQ-1 Gray Eagle. Výsledkem je, že Mojave do jisté míry připomíná křížence těchto dronů.

Mojave unese náklad o hmotnosti až 1,6 tuny. Svou výzbrojí 16 raket Hellfire čtyřikrát převyšuje typickou konfiguraci dronu MQ-9 Reaper. Kromě toho může být vybaven soustavou elektrooptických senzorů, pokročilými radary či dalším zařízením.

Momentálně se nepočítá s účastí dronu Mojave v některém z významných cvičení americké armády, na nichž se testují nové technologie. Dave Alexander z vedení General Atomics je ale přesvědčený, že si Mojave své kupce nakonec najde.

Diskuze (13) Další článek: Elon Musk si není jistý, zda vývoj kosmické lodi Starship neskončí fiaskem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,