Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí

  • Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave
  • Ten je určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích
  • Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů
Foto: General Atomics
Dron Mojave je smrtící novinkou se 16 raketami Hellfire. Může operovat i z letadlových lodí | Foto: General Atomics

Americká společnost General Atomics už delší dobu vyvíjí nový dron Mojave. Doposud drželi většinu informací pod pokličkou. V těchto dnech prolomili mlčení a dron představili veřejnosti. Mojave je podle nich určený k operacím v komplikovaných a nebezpečných prostředích, kde se ukrývají protivníci. Klíčovou otázkou ale je, zda takový stroj v současné době nalezne kupce.

Původní myšlenkou bylo, že se Mojave stane dronem pro speciální jednotky, které operují v drsných podmínkách. Jeho výhodou mělo být, že unese větší náklad v porovnání s dronem MQ-1C Gray Eagle, používaným americkou armádou.

V současnosti ale není známý vojenský program, kam by se dron jako je Mojave hodil. Americké speciální jednotky o takový stroj podle všeho nejeví zájem. General Atomics to ale nevzdávají a doufají, že se dron Mojave prosadí. Zmiňují, že o dron mají zájem zákazníci ze zahraničí.

Mojave může operovat i z letadlových lodí

Významnou předností dronu Mojave je, že mu ke startu a přistání stačí částečně improvizovaná letiště s krátkými dráhami. Plně vybavený Mojave se 16 střelami Hellfire vzlétne z dráhy o délce cca 300 metrů. Vzhledem k tomu by rovněž mohl relativně jednoduše operovat z letadlových lodí. Pohon dronu má na starost turbohřídelový motor Rolls-Royce M250 o impozantním výkonu 450 koňských sil.

Jeho křídla mají rozpětí cca 16 metrů. Ve vzduchu se udrží až 25 hodin, ale s výzbrojí se jeho výdrž zmenší. Konstrukce dronu Mojave využívá osvědčené prvky jeho předchůdců, především avioniku a systémy letové kontroly dronů MQ-9 Reaper a MQ-1 Gray Eagle. Výsledkem je, že Mojave do jisté míry připomíná křížence těchto dronů.

Mojave unese náklad o hmotnosti až 1,6 tuny. Svou výzbrojí 16 raket Hellfire čtyřikrát převyšuje typickou konfiguraci dronu MQ-9 Reaper. Kromě toho může být vybaven soustavou elektrooptických senzorů, pokročilými radary či dalším zařízením.

Momentálně se nepočítá s účastí dronu Mojave v některém z významných cvičení americké armády, na nichž se testují nové technologie. Dave Alexander z vedení General Atomics je ale přesvědčený, že si Mojave své kupce nakonec najde.

Diskuze (12) Další článek: Elon Musk si není jistý, zda vývoj kosmické lodi Starship neskončí fiaskem

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Raketa, Drony, Rolls-Royce, Délka, Nebezpečné prostředí, General Atomics, Letadlová loď, Americká společnost, Dráha, Hellfire, Drony na Heureka.cz22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Halo Infinite mělo největší prodejní start v historii celé série
Michal Maliarov
Halo InfiniteByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

** Vivo X70 Pro+ je špičkový telefon s prvotřídní výbavou i fotoaparátem ** Ten se kromě značky Zeiss může chlubit i gimbalovou stabilizací ** Telefon se u nás bohužel neprodává

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátZeissPreviewVideo
US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

** Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj ** Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla ** Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na předplatné EA Play a Daemon X Machina zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na předplatné EA Play a Daemon X Machina zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Gotham Knights kráčí zdárně ke svému vydání, ke kterému má dojít už letos

Gotham Knights kráčí zdárně ke svému vydání, ke kterému má dojít už letos

Komiksová týmovka i Hogwarts Legacy nám jsou přislíbeny již v tomto roce.

Radek Wunderlich
Gotham KnightsAkce
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda