Dron rozvážející potraviny přistál na elektrickém vedení. Následný výpadek proudu postihl tisíce lidí

Dron pro doručování potravin přistál v australském Brisbane na nadzemním elektrickém vedení a začal hořet. Energetická společnost Energex v reakci na incident vypnula elektřinu a tisíce lidí tak zůstaly bez proudu, informuje magazín The Verge.

Provozovatelem dronu byla dceřiná společnost Alphabetu Wing. Stroj údajně nouzově přistál na drátech vysokého napětí (11 000 voltů), následně se vznítil a spadl na zem. Přibližně 2 000 lidí bylo kvůli tomu bez elektřiny zhruba 45 minut, dalších 300 zákazníků se muselo obejít bez proudu dokonce tři hodiny.

Přistání dronu na elektrickém vedení

Tiskový mluvčí Wingu uvedl, že dron „preventivně přistál na elektrickém vedení... a zastavil se“. Provozovatel poté incident nahlásil společnosti Energex. „O dvě hodiny později, během procesu vyzvedávání, došlo v oblasti k výpadku proudu,“ upřesnil mluvčí. „Omlouváme se za způsobené nepříjemnosti. V současné době provádíme revizi včerejší události.“

Mluvčí Energexu Danny Donald sdělil médiím, že se jedná o první zaznamenaný incident tohoto typu. Dodal, že nedošlo k žádnému poškození elektrické sítě, a proto nebude po společnosti rozvážející jídlo požadovat úhradu škody. Pochlubil se také tím, že firma na problémy rychle zareagovala – „Když posádka dorazila na místo, bylo jídlo v rozvozovém boxu dronu ještě horké,“ řekl.

„Před patnácti lety jsme lidi žádali, aby si dávali pozor, pokud dávají svým dětem k Vánocům draky, kde je pouštějí,“ řekl Donald. „Nyní žádáme rodiče, aby si dávali velký pozor na to, kde jejich děti pouštějí drony.“ V tomto případě se však nejednalo o stroj vypuštěný dětmi, ale autonomní dron, určený k doručování jídel a nápojů na krátké trasy, které obvykle trvají méně než 10 minut.

Doručovací drony

Společnost Wing v současné době působí ve třech zemích – v USA, Finsku a Austrálii. Větší úspěch zaznamenala zejména na australských předměstích. V Brisbane, kde došlo k havárii, od letošního března uskutečnila přibližně 200 000 dodávek. Firma tvrdí, že doručování pomocí dronů se hodí do příměstských oblastí, protože tyto regiony poskytují dostatek zákazníků a snadné podmínky pro létání.

V průběhu let dle Donalda způsobila problémy s elektrickým vedením celá řada předmětů, včetně bot, deštníků, trampolín, draků, a dokonce i záchodových prkének. Pokud něco zasáhne elektrické vedení pod napětím, hrozí nejen bezprostřední nebezpečí, ale také značné nepříjemnosti pro obyvatele a podniky, které tím přijdou o dodávky elektřiny.

Diskuze (9) Další článek: OpenStreetMap porovná, jak vypadalo libovolné místo na světě v roce 2012 a dnes

Témata článku: Technika, USA, Elektřina, Austrálie, Drony, Výpadek, Finsko, Potraviny, Wing, The Verge, Brisbane, Tisíc lidí, Elektrické vedení, Následný výpadek, Výpadek proudu, Proud, Drony na Heureka.czZačíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu