Dron US Navy vstoupil do historie prvním doplněním paliva pilotovanému letounu

  • Prototyp dronu Boeing MQ-25 Stingray má za sebou první úspěšně doplnění paliva za letu pilotovanému letounu
  • Tento významný test proběhl 4. června
  • Tankovací dron doplnil palivo Super Hornetu pomocí systému Aerial Refueling Store

Prototyp T1 tankovacího dronu Boeing MQ-25 Stingray má za sebou první úspěšně doplnění paliva za letu letounu s lidskou posádkou. Pro americké námořnictvo je to významný milník na cestě k vytvoření flotily autonomních tankovacích dronů, které budou operovat z letadlových lodí jako podpora letounů s lidskou posádkou.

Významný test proběhl letos 4. června (2021). Dron i letoun US Navy F/A-18F Super Hornet s lidskou posádkou startovaly z letiště MidAmerica Airport v Mascoutah, stát Illinois. Tankovací dron doplnil palivo Super Hornetu pomocí systému pro tankování za letu Aerial Refueling Store (ARS).

Stingray a Super Hornet během stejného letu rovněž testovaly let ve formaci pilotovaného a autonomního stroje, kdy byly od sebe vzdálené jen pár metrů. Jak uvádí společnost Boeing ve své zprávě, oba letouny se při tankování i dalších testech pohybovaly v operačně relevantní výšce a rychlosti.

Jak uvedl kontraadmirál Brian Corey, vedoucí programu Program Executive Office for Unmanned Aviation and Strike Weapons, tankovací drony Stingray po svém nasazení značně zvýší dolet a operační možnosti letounů amerických letadlových lodí.

Podle Leanne Caret, šéfky dceřiné společnosti Boeing Defense, Space & Security, jde o zásadní krok na cestě k brzkému zapojení tankovacích dronů do operací amerického loďstva a prohloubení integrace bezpilotních systémů pro budoucí mise.

Odborníci získali řadu důležitých dat

Historicky první doplnění paliva za letu bezpilotním strojem bylo využito k získání celé řady důležitých dat, včetně údajů o aerodynamice obou strojů, které letěly v těsné formaci, a také údajů o činnosti a spolehlivosti naváděcích a řídicích systémů dronu Stingray.  Tým odborníků a techniků teď získaná data vyhodnocuje a zjišťuje, zda bude nutné upravit pilotní inteligenci dronu.

Pokud jde naopak o doplňování paliva autonomním dronem za letu, takový test se odehrál již v roce 2015.

Tehdy demonstrační dron X-47B Unmanned Combat Air System Demonstration (UCAS-D) v režii společnosti Northrop Grumman a US Navy natankoval palivo od pilotovaného leteckého tankeru Boeing 707-368C, provozovaného společností Omega Aerial Refueling Services. Bylo to vůbec poprvé, kdy si autonomní letoun doplnil palivo za letu.

Váš názor Další článek: Samsung hledá 6G. Nadějí mají být terahertzové sítě s 50× vyššími rychlostmi než 5G

Témata článku: Technika, Historie, Vojenství, USA, Letadla, Létání, Drony, Armáda, Boeing, Boeing Defense, Letoun, Test, Stingray, VST, Let, Northrop Grumman, Ars, US Navy, Illinois, Tým odborníků, Doplnění, HIS, Palivo, Super hornet, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti