Drony pro letadlové lodě se učí chápat gesta posádky na palubě

  • Což takhle naučit bojové drony, aby se spořádaně pohybovaly na palubě letadlové lodi?
  • Právě o tohle se snaží společnost Systems Technology Inc. (STI), která vyvíjí nový systém pro rozeznávání gest
  • Díky němu by drony měly reagovat na povely posádky na palubě úplně stejně, jako lidští piloti

Na palubách letadlových lodí panuje neustálý pohyb, hluk a zmatek, alespoň pro pozorovatele zvenčí. Posádka lodi proto komunikuje s piloty letadel, která mají v dohledu, pomocí domluvených gest rukou. Americké námořnictvo teď připravuje drony pro službu na palubách letadlových lodí a jistě by nebylo špatné, kdyby i drony správně reagovaly na gesta posádky.

Bojové drony jsou pochopitelně bezpilotní. Proto jim v porozumění gestům posádky na palubě nepomohou lidské smysly a mozky, nýbrž vhodné senzory a algoritmy strojového učení. Jinými slovy, drony dostanou umělou inteligenci, se kterou bude možné komunikovat námořnickými gesty.

Námořnictvo uspořádalo soutěž, ve které hodlá vybrat první dron pro operační nasazení na letadlové lodi. Své návrhy si připravily společnosti General Atomics, Lockheed Martin a Boeing, mezi nimž si námořnictvo vybere a vítězný dron zařadí do svých jednotek.

Jedním z kandidátů je i MQ-25 Stingray od General Atomics, který by měl být primárně tankovacím dronem, schopným na jednom letu doplnit palivo 4 bojovým letounům F-35Cs a F/A-18E/F Super Hornet.

Když U. S. Navy před časem testovali experimentální dron X-47B Unmanned Combat Air Systém (UCAS), tak k jeho pojíždění po palubě letadlové lodi operátoři na palubě používali ruční řízení s bezdrátovým připojením. Problém je ale v tom, že situace na palubě letadlové lodi se neustále mění.

Je to takový řízený chaos. Když se operátor podívá na řízení dronu, které má v ruce, tak nemůže věnovat tolik pozornosti situaci na palubě. A ovládání pojíždějícího dronu takovým zařízením není nic snadného, operátoři se to musejí naučit.

Co kdyby se ale namísto toho drony prostě naučily spořádaně pohybovat na palubě letadlové lodi? Právě o tohle se snaží společnost Systems Technology Inc. (STI), která vyvíjí nový systém pro rozeznávání gest. Díky němu by drony měly reagovat na povely posádky na palubě úplně stejně, jako lidští piloti. Je to vlastně dost starý kód. Podobná gesta se na palubách lodí používají už téměř století.

Systém společnosti STI zahrnuje senzory, které jsou umístěné na signálních tyčích operátorů na palubě. Drony jsou vybavené systémem DIABLO (Deck Intelligent Aircraft Body Language Observer), který používá strojové učení k tomu, aby správně chápal pokyny posádky. Dosavadní výsledky jsou slibné, drony vybavené systémem rozeznávání gest pochopí 90 až 100 procent pokynů posádky na palubě.

Zdroj: Popular Mechanics, Foto: U.S. military/Department of Defense

Diskuze (4) Další článek: Dell možná brzy vstoupí na burzu. Nechá se koupit od VMware za obří sumu, aby zaplatil dluhy

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, Vojenství, Drony, USA, Létání, Armáda, loď, Lodě, Posa, Stingray, DRO, Department of Defense, UCI, Ruční řízení, Pojíždění, Drony na Heureka.czMobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

Tajemství galaxie NGC 7727. Astronomové objevili nejbližší pár černých děr

** V centru galaxie NGC 7727 se nachází dvojice velmi hmotných černých děr ** Jedná se o výsledek splynutí velké a menší galaxie ** Obě černé díry se v budoucnu srazí

Petr Kubala
Černé díryAstronomie
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Pokud vám nevadí kabely a chcete nízko posazenou klávesnici s tichým chodem, máme pro vás novinku.

Michal Maliarov
Herní klávesniceRecenze