Drony v blízkosti přistávací dráhy přerušily provoz na londýnském letišti Gatwick

Pro létání s drony platí několik základních pravidel, jejichž cílem je zajištění bezpečnosti. Jedno z nich říká, že tyto stroje nesmějí létat ve vymezeném okolí letišť, aby neohrozily přistávající a startující letadla. To ale bylo zjevně úplně jedno „pilotům“ dvou dronů, kteří si jako místo pro své lety vybrali oblast nedaleko druhého nejrušnějšího londýnského letiště Gatwick.

Agentura Reuters informovala o incidentu, během kterého byly zaznamenány dva drony, přelétávající přistávací dráhu. Událost se odehrála ve středu 19. prosince kolem deváté hodiny večer místního času a v jejím důsledku bylo několik letů odkloněno, další pak musely odložit plánovaný start.

Komplikace v předvánočním provozu

Na letišti panuje před vánočními svátky čilý provoz, takže první pozastavení letů se dotklo asi dvaceti tisíc cestujících, kteří museli čekat na odlet, případně bylo jejich přistání přesměrováno na některé z okolních letišť. Vedení letiště se cestujícím omluvilo za komplikace a jedním dechem dodalo, že nejvyšší prioritou je jejich bezpečnost.

Nečekané zážitky sdíleli někteří pasažéři na Twitteru s tím, že místo Gatwicku jejich lety přistály na londýnských letištích Heathrow, Manchester, Birmingham a v dalších městech. Část letadel byla dokonce odkloněna do Francie a Nizozemska.

K obnovení provozu na letišti došlo dle deníku The Guardian až ve tři hodiny ráno místního času. Necelou hodinu poté však byla dráha znovu uzavřena. Důvodem byly opět drony, pohybující se v její blízkosti. Situace se pak údajně ještě několikrát opakovala. Ve čtvrtek dopoledne bylo letiště stále zavřené a po pachatelích pátral policejní vrtulník.

Za nebezpečné létání s dronem hrozí 5 let

Po opětovném obnovení letů musí cestující počítat s až 24hodinovým zpožděním. Komplikace se nakonec nějakým způsobem dotknou více než stovky tisíc lidí, kteří byli nuceni čekat v prostorech letiště i v letadlech.

Podle zprávy agentury Reuters evidovali ve Velké Británii od roku 2015 do roku 2017 trojnásobný nárůst „blízkých setkání“ dopravních letadel s leteckými dopravními prostředky bez posádky. Jen v loňském roce bylo zaznamenáno 92 takových incidentů.

V tuto chvíli nejsou známy žádné informace o tom, že by se kompetentním orgánům podařilo identifikovat osoby, jež tak závažným způsobem narušily provoz na významném letišti. Podle britského práva je nelegální létat s drony ve vzdálenosti menší než jeden kilometr od letiště.

V případě dopadení čeká „piloty“ pokuta 2500 liber (asi 71 tisíc korun) nebo až pětileté vězení. Lze také předpokládat, že budou muset uhradit nemalé vzniklé náklady. Dle místní police však „Neexistují žádné náznaky, které by vedly k závěru, že se jedná o teroristický čin.“ S velkou pravděpodobností jde však o záměr nebo zlý úmysl.

Diskuze (7) Další článek: Robot Lovot je společník pro osamělé lidi. Šíří lásku a rád se objímá

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,