Tančík Grizzly je malý, ale silný. Mohl by vozit těžkou výbavu pěchotě

Není žádným tajemstvím, že moderní pěchota je přetížená svým vybavením. Vojáci mají k dispozici spoustu užitečných věcí, to všechno ale má svoji hmotnost. Vědci a inženýři se proto usilovně snaží vyvíjet prakticky použitelné technologie, které by mohly vojáků s tímto nákladem pomoci. Proto se objevují různé robotické exoskolety nebo robotická vozidla, která by doprovázela pozemní jednotky v jejich akcích.

Velká pojízdná taška na pásech

Jedním z nejnovějších vynálezů v tomto směru je robotický tančík Grizzly, který vyvinula americká společnost Textron Systems se sídlem v Providence, Rhode Island. Šikovné vozidlo Grizzly může vojákům vozit zásoby munice do jednotlivých typů zbraní, protitankové zbraňové systémy, miny, lékařské vybavení a ostatní potřebné zásoby.

Když by takové vozidlo doprovázelo malé pozemní jednotky, tak by mohlo zvýšit jejich palebnou sílu a použitelnost v boji, přičemž by ale zároveň zvýšilo jejich pohyblivost na bojišti i během přesunů, což bývá při nasazení pozemních jednotek klíčové.

Pěchota je během nasazení v terénu tradičně ve svém vybavení omezená tím, co vojáci unesou. Nejde přitom jenom o nezbytné základní zásoby munice, jídla a vody nebo zdravotnického materiálu. V dnešní době vojáci často nosí i těžké vybavení, jako je munice pro kulomety, protitankové zbraně a jejich munice, a případně i rakety do systémů Javelin a podobných. Jednotliví vojáci přitom mohou nést opravdu těžký náklad, což dramaticky omezuje jejich pohyblivost, i když jsou na podobné věci cvičení a nebývají to žádní padavkové.

US Army se proto snaží vojákům jejich práci usnadnit, jak to jenom jde. Součástí těchto snah je i program Squad Multipurpose Equipment Transport (SMET), jehož cílem je získat pro armádu transportního robota, který by uvezl přes 450 kilogramů nákladu pro jednotku tvořenou devíti pěšáky.

Pokud by to vojáci nesli na zádech, což dnes běžně dělají, tak to znamená 50 kg nákladu na jednoho navíc, k jeho osobní výstroji a výzbroji, kterou musí mít vždy u sebe. Robot program SMET by měl být schopen urazit až 100 kilometrů během 72 hodin. Měl by také poskytovat až 1 kilowatt elektřiny pro rádia a další vybavení vojáků. Jeho řízení by měl zvládat jeden voják v jednotce s jednoduchým ručním dálkovým ovládáním.

Od tvůrců osobního tanku Ripsaw

Tančík Grizzly je příspěvkem Textron Systems do programu SMET, v němž US Army testuje více podobných robotů. Tento minitank byl původně navržený společností Howe & Howe, což jsou tvůrci například mediálně populárního tanku Ripsaw Super Tank.

Textron Systems před časem jejich design získali pro své využití. Grizzly je podle všeho založený na tankovém dronu RS2-H1 od Howe & Howe, jehož dojezd je až 130 kilometrů. Pohonem tohoto stroje je přitom hybridní dieselo-elektrický motor.

Americká armáda počítá s tím, že by v budoucnu robotická vozidla programu SMET mohla využít i dalším typům misí. Relativně malí a v terénu zdatní roboti by mohli zajištovat komunikaci, vozit raněné z bojů na stanoviště první pomoci nebo také provádět průzkumné mise v nebezpečných situacích.

Zdroj: Popular Mechanics

Diskuze (5) Další článek: BlackBerry Messenger skončí v poslední květnový den. Zůstane jen placená verze Enterprise

Témata článku: Vojenství, Doprava, Robot, Rho, Smést, US Army, Howe, Výbava, Vojáci, Providence, Jednotka, Vybavení, Grizzly, Pozemní jednotky, Munice, Pěchota, Popular MechanicsRecenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Recenze hry Rainbow Six Extraction. Invaze mutantů, která vás nenadchne

Přeměnit mód v plnohodnotnou hru je celkem běžnou herní praxí. Ubisoft se pro to rozhodl v případě Rainbow Six Siege a ačkoli je výsledek zajímavý, moc vás nenadchne.

Vojtěch Matušinský
Rainbow Six ExtractionRecenze
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště