Oživeno 9. února
Ital Gianluca Masi, zakladatel projektu Virtual Telescope Project a majitel několika vysoce výkonných dalekohledů, pořídil fotografii i video téměř sedm let starého druhého stupně rakety Falcon 9, který se „rychle otáčel“, jak se řítil směrem k Měsíci.
Dotyčné video sice trvá jen pouhé čtyři sekundy, nicméně jeho natočení prý nebylo vůbec jednoduché. Důvodem je světelná interference z naší přirozené družice.
„Podívejte se, jak to při převalování se bliká,“ říká Masi nadšeně o druhém stupni Falconu.
Již začátkem března tak dostaneme jedinečnou příležitost v reálném čase sledovat dopad relativně těžkého (4 tuny) tělesa na povrch Měsíce a následný vznik impaktního kráteru.
Čeká SpaceX žaloba?
2. února | Zpráva o tom, že druhý stupeň rakety Falcon 9 s největší pravděpodobností dopadne na povrch Měsíce, vyvolala zajímavou debatu o možných právních důsledcích pro SpaceX.
Někteří experti tvrdí, že by se skutečně mohlo jednat o důvod pro podání žaloby – byť k takovému soudnímu sporu nejspíš nikdy nedojde.
„Teoreticky ano. Prakticky asi ne,“ konstatoval advokát Steven Kaufman pro Forbes.
Měsíc majitele nemá, ale...
Hlavním důvodem, proč se Muskova společnost žaloby příliš nemusí obávat, je pochopitelně skutečnost, že Měsíc technicky vzato nikdo nevlastní. Pokud by ale dotyčný první stupeň nešťastnou shodou okolností narazil například do čínského lunárního roveru, pak už by to bylo něco jiného.
Z dokumentů Outer Space Treaty (1966) a Convention on International Liability for Damage Causes by Space Objects (1972) totiž plyne, že země, jejíž zařízení ve vesmíru poškodí jiná země, se může domáhat kompenzace.
Z praxe je znám případ z roku 1978, kdy se nad Kanadou rozpadl sovětský satelit a do atmosféry unikl radioaktivní materiál. Kanadská vláda původně požadovala odškodnění ve výši 6 milionů dolarů, ale nakonec se spokojila s polovinou.
26. ledna | V únoru 2015 raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla do vesmíru satelit Deep Space Climate Observatory. Její druhý stupeň však následně uvízl mezi Zemí a Měsícem.
Skupina profesionálních i amatérských astronomů nedávno zjistila, že dotyčný druhý stupeň nejspíš již brzy „havaruje“ na odvrácené straně naší přirozené družice. Konkrétně by k tomu mělo dojít v pátek 4. března.
Cca 4 tuny těžké zařízení se podle dostupných informací na povrch Měsíce zřítí rychlostí 2,5 kilometrů za sekundu, což nám poskytne vzácnou příležitost pozorovat vznik impaktního kráteru.
Vědci tak doufají, že by jim tato neplánovaná kolize mohla přinést nové zajímavé poznatky.
„Pokud dokážou určit přesné místo dopadu, budou schopni vidět velmi čerstvý impaktní kráter a pravděpodobně se dozvědí něco o geologii této části Měsíce,“ komentoval to tvůrce Project Pluto Bill Gray.
Titulní foto: SpaceX, CC0
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium