Družice Mars Express vyfotila na planetě obří oko velikosti Prahy

Nedávno prolétla sociálními sítěmi fotografie úhledného vchodu do vinného sklípku na Marsu a teď se pro změnu řeší snímek oka, který pořídila evropská družice Mars Express koncem letošního dubna.

Oním okem má být zatím bezejmenný kráter o velikosti většího města v oblasti Aonia Terra. S průměrem okolo 30 kilometrů nikterak nevyčnívá, unikátní je ale jeho zabarvení. Střední část sníženiny je totiž černá, a tak kráter skutečně vypadá jako tajemné oko.

Klepněte pro větší obrázek
Zatím bezejmenný kráter velikosti Prahy, který podle vědců z ESA připomíná obří oko

Za vše asi může voda, která se tu pravděpodobně nacházela před 3,5-4 miliardami let a zanechala po sobě mohutnou říční síť, jejíž koryta jsou dodnes patrná v celém širším okolí. Právě voda do kráteru nejspíše přinesla tmavé nánosy, anebo naopak odstranila svrchní vrstvu. Vědci spekulují, že za tmavší barvou může být i sopečná činnost.

Když se podíváte zblízka, všimnete si, že černé zabarvení ve střední části kráteru tvoří nejspíše naváté duny tmavého materiálu. Na dně kráteru najdete také kuželovité kopečky a sekundární malé impaktní krátery.

Váš názor Další článek: Když na to nevidíte. Jak nastavit Android, abyste všechno pohodlně přečetli

Témata článku: Vesmír, Sociální sítě, Mars, Praha, Družice, ESA, Eso, Kráter, Velikost, Mars Express, Zabarvení, Oko, Planeta