Družice Sentinel odhalily pozice vojenských základen. Do snímků se totiž propisuje interference radarů

Evropská vesmírná agentura v letech 2014 a 2016 vypustila dvojici družic Sentinel-1A a Sentinel-1B. Staly se základem programu Copernicus a od té doby snímkují zemský povrch pomocí svých C-bandových radarů (5 GHz).

Jelikož se jedná o vědecký program financovaný z veřejných zdrojů, veřejná je i ohromná hromada jeho datových výstupů, kterou od té doby analyzují výzkumníci z celého světa. Jedním z nich byl i izraelský geoinformatik Harel Dan, který si na publikovaných záběrech zemského povrchu všiml zvláštních chyb ve tvaru výrazných proužků.

Klepněte pro větší obrázek
Zvláštní proužky na radarových snímcích z družic ve webové aplikaci EO Browser

Brzy přišel na to, že se jedná o interferenci z aktivních vojenských radarů námořnictva a protivzdušné obrany, jejichž kmitočet se překrýval s pásmem C. Stručně řečeno, družice při letu nad základnou nezachytila pouze odrazy svého vlastního vysílače, ale i mikrovlny z aktivního radaru.

Dva přelety mohou identifikovat polohu radaru

Sentinely 1A a 1B snímají při přeletu výseč zemského povrchu o rozměrech 250 × 5 kilometrů. Pulz vojenského radaru samozřejmě nezachytily pokaždé, hledači proto kombinovali záběry dané lokality z různých dob přeletů.

Klepněte pro větší obrázek
Družice Sentinel-1 snímkují povrch v úzkých pruzích. Pokud v některém z nich dojde k interferenci a poškození dat, proužek má odlišnou barvu (Grafika: Bellingcat, licence MIT)

A co více, díky tomu, že mohly družice oblast zachytit i z jiného směru, překryvem dvou interferencí vznikl křížek, přičemž radar se s největší pravděpodobností nachází poblíž jeho středu.

Klepněte pro větší obrázek
Zachycením interferencí ze dvou různých přeletů na odlišných drahách lze poměrně přesně odhadnout geografickou polohu zdroj rušení (Grafika: Bellingcat, licence MIT)

Zapojil se Bellingcat a vyrobil mapovou aplikaci 

Do hledání se později zapojili i další výzkumníci včetně skupiny Bellingcat, která se výsledky mapování nedávno pochlubila v obsáhlém článku a hlavně ve webové aplikaci Radar Interface Tracker.

Klepněte pro větší obrázek
Překryvy ve tvaru X značí rušení pravděpodobně z vojenských a námořních radarů

Bellingcat totiž využil své bohaté investigativní zdroje a spojil rušení se skutečnou polohou pozemních radarových stanic průzkumem na místě, analýzou Street View, běžných družicových snímků atp. 

Radary se přitom prakticky vždy nacházejí poblíž podobných křížení interferencí, anebo v oblasti nejsilnějšího rušení, pokud se Sentinely trefily do pulzu pozemního radaru třeba jen při jednom z přeletů.

Klepněte pro větší obrázek
Základna s protivzdušnou obranou včetně radaru v Saudské Arábii

Do mikrovlnných snímků se tímto způsobem mohly propsat lokace třeba amerického systému MIM-104 Patriot, japonského FCS-3, čínského 381 nebo třeba ruského protivzdušného raketového systému S-400, píše Bellingcat. Právě jejich radary totiž pracují na podobných kmitočtech jako C-band na Sentinelech.

Diskuze (1) Další článek: Odvážná klávesnice, která se musí líbit Batmanovi, ale běžné uživatele vyděsila

Témata článku: Technologie, Armáda, Družice, Street View, MIT, Kartografie, Interference, Webová aplikace, Saúdská Arábie, Radar, Bellingcat, Zemský povrch, Přelet, Sentinel, Rušení, Vojenská základnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak ušetřit při nákupu na internetu. Pomohou srovnávače, slevy bank i správné karty

Jak ušetřit při nákupu na internetu. Pomohou srovnávače, slevy bank i správné karty

** Nejlepším pomocníkem jsou srovnávače cen jako Heureka ** Některé e-shopy umí dorovnat nižší ceny konkurence ** O ceně rozhoduje i to, čím zaplatíte

Lukáš Václavík
E-shopyTipy