DuAxel v akci: NASA předvedla rover pro výzkum náročného terénu

NASA předvedla povedený čtyřkolový rover zvaný DuAxel, který by jednoho dne mohl prozkoumávat náročný terén na Marsu, Měsíci i dalších vesmírných tělesech.

DuAxel je pozoruhodný především tím, že se v případě potřeby dokáže rozdělit na dvě samostatná dvoukolová vozítka. To mu umožňuje např. snadno zdolat příkré svahy.

Odborníci z Jet Propulsion Lab tento rover nedávno otestovali v Mohavské poušti a podle jejich vyjádření si „vedl velmi dobře“.

„Axel samostatně manévroval po strmých a skalnatých svazích a nasadil své nástroje i bez potřeby robotické paže,“ konstatoval robotický technolog Issa Nesnas.

„DuAxel otevírá přístup k extrémnějšímu terénu na planetárních tělesech typu Měsíc, Mars, Merkur… a možná i některých ledových světech, jako je Jupiterův měsíc Europa,“ dodal.

S roverem je spokojená i planetární geoložka Laura Kerber. „Místo toho, aby se soustavně snažil chránit před nebezpečími… třeba před pádem nebo převrácením… je navržen tak, aby jim odolal,“ uvedla.

Diskuze (1) Další článek: Zoom spouští placené události. Například hudebníci tak mohou uspořádat placená online vystoupení

Témata článku: Testy, Vesmír, Technika, Výzkum, NASA, Mars, Měsíc Mars, Rover, Terén, Jupiter, Jupiterův měsíc Europa, Jet Propulsion Lab, Svah, AxelŠest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

Budoucí smartphony ochrání Gorilla Glass Victus 2. Displej má přežít i při pád telefonu ze dvou metrů na asfalt

** Corning představil ještě odolnější sklo pro telefony ** Zůstává má stejná odolnost škrábanců jako u skla Victus ** Dvojka však vylepšuje odolnost vůči pádům na beton a asfalt

Martin Chroust
Victus 2Gorilla GlassSmartphony
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie