Důkazy o existenci života na Marsu mohly být ničeny kyselými tekutinami

Vyskytoval se kdysi na Marsu život? Pokud ano, důkazy o jeho existenci mohly být v mezičase ničeny kyselými tekutinami – což by objasňovalo, proč jsme dosud žádné takové nenašli. Plyne to z nového výzkumu, který byl publikován v žurnálu Scientific Reports.

„Vím, že v minulosti po povrchu Marsu proudily kyselé tekutiny, které ovlivňovaly jíly a jejich schopnost chránit organické látky,“ uvedl badatel Alberto Fairén z Cornell University.

Fairén a jeho spolupracovníci provedli sérii experimentů, během nichž v laboratoři simulovali podmínky panující na povrchu rudé planety. Jejich cílem bylo uchovat ve vzorcích jílu aminokyselinu glycin.

Glycin nevydržel

Dotyčné vzorky byly ovšem vystaveny působení kyselých tekutin. A když se pak dostalo ke slovu ultrafialové záření, molekuly glycinu uvnitř jílů rychle degradovaly.

„Jsou-li jíly exponovány kyselým tekutinám, vrstvy se zhroutí a organická hmota nemůže být zachována. Je zničena,“ vysvětlil Fairén a dodal:

„Naše závěry v tomto článku vysvětlují, proč je hledání organických sloučenin na Marsu tak moc obtížné.“

Diskuze (10) Další článek: Fedora Silverblue: Prakticky nezničitelný Linux pro mámu, tátu i pro tebe

Témata článku: Vesmír, Historie, Výzkum, Mars, Chemie, Mimozemský život, Existence, Cornell University, Důkaz , Existence života, Jíl, Aminokyselina, Slaný, Scientific Reports, Duka, TekutinaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy