Důmyslný kamerový systém chrání ptáky před lopatkami větrných elektráren

Větrné elektrárny mají, vedle mnoha kladů, pochopitelně i řadu nedostatků. Kromě toho, že z principu své podstaty nemohou poskytovat nepřetržitou a stabilní dodávku elektřiny, jsou kritizovány kvůli negativnímu dopadu na životní prostředí – jejich otáčející se lopatky totiž zabíjejí ptáky.

Americký startup IdentiFlight se zaměřil na řešení tohoto problému. Výsledkem je automatický kamerový systém, využívající umělou inteligenci. Funguje ve své podstatě jednoduše: pokud kamery zaznamenají přítomnost ptáků, pozastaví větrné turbíny. O zajímavém technickém řešení informuje server Interesting Engineering.

IdentiFlight chrání orly

Výsledky prvních testů jsou poměrně působivé: automatické zastavování turbín vedlo ke snížení počtu zabitých ptáků o 82 %. Ačkoli se může zdát, že jde o okrajovou záležitost, je nutné si uvědomit neustále rostoucí počet větrných farem, ke kterému dochází takřka na celém světě.

Systém IdentiFlight sleduje dění kolem větrné elektrárny a pomocí umělé inteligence detekuje přítomnost ptáků v přilehlém okolí. Vyhodnocuje trajektorii jejich pohybu a v případě hrozícího nebezpečí zajistí zastavení turbín dříve, než se ptáci přiblíží k jejich lopatkám.

Kamery jsou umístěné na samostatných stožárech a dokážou detekovat opeřence až na vzdálenost jednoho kilometru. Technologie se přitom dále vyvíjí a zdokonaluje, díky čemuž by její výsledky v budoucnosti měly být ještě přesvědčivější.

Prokazatelné výsledky

Studie systému IdentiFlight byla publikována v odborném časopise Journal of Applied Ecology. Autoři v ní zdůrazňují snahu o eliminaci konfliktu mezi ochranou divokých zvířat a obnovitelnou energií. Testování probíhalo na americké větrné farmě Top of the World Windpower s výkonem 200 megawattů.

V minulosti vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti vůči provozovatelům této farmy obvinění ze smrti 14 orlů a dalších stěhovavých ptáků, ke kterým mělo dojít v letech 2010 až 2013. Kauza skončila dohodou o urovnání a společnost Duke Energy musela zaplatit pokutu a restituce ve výši jednoho milionu dolarů.

Výsledky studie ukázaly, že po instalaci kamer došlo k poklesu úmrtí chráněných orlů o 82 %. Tím ale práce na systému nekončí – umělá inteligence se neustále učí ze shromážděných dat pomocí strojového učení. Díky tomu je schopná identifikovat stále více chráněných druhů ptáků.

„Nyní máme nezvratné důkazy o tom, že IdentiFlight lze použít jako řešení pro zmírnění a minimalizaci současných i budoucích projektů větrných farem“, řekl viceprezident společnosti IdentiFlight Ben Quinn.

Diskuze (19) Další článek: Nový Asus Zenbook Duo: skvělý hardware trochu brzdí software [test]

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Příroda, Elektrárna, Zvířata, Kamera, Obnovitelné zdroje, Strojové učení, Energie, Energetika, Kamerový systém, Turbína, Farma, Interesting Engineering, Pták, Lopatka, Větrná elektrárna, Větrná farma


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky