Důmyslný kamerový systém chrání ptáky před lopatkami větrných elektráren

Větrné elektrárny mají, vedle mnoha kladů, pochopitelně i řadu nedostatků. Kromě toho, že z principu své podstaty nemohou poskytovat nepřetržitou a stabilní dodávku elektřiny, jsou kritizovány kvůli negativnímu dopadu na životní prostředí – jejich otáčející se lopatky totiž zabíjejí ptáky.

Americký startup IdentiFlight se zaměřil na řešení tohoto problému. Výsledkem je automatický kamerový systém, využívající umělou inteligenci. Funguje ve své podstatě jednoduše: pokud kamery zaznamenají přítomnost ptáků, pozastaví větrné turbíny. O zajímavém technickém řešení informuje server Interesting Engineering.

IdentiFlight chrání orly

Výsledky prvních testů jsou poměrně působivé: automatické zastavování turbín vedlo ke snížení počtu zabitých ptáků o 82 %. Ačkoli se může zdát, že jde o okrajovou záležitost, je nutné si uvědomit neustále rostoucí počet větrných farem, ke kterému dochází takřka na celém světě.

Systém IdentiFlight sleduje dění kolem větrné elektrárny a pomocí umělé inteligence detekuje přítomnost ptáků v přilehlém okolí. Vyhodnocuje trajektorii jejich pohybu a v případě hrozícího nebezpečí zajistí zastavení turbín dříve, než se ptáci přiblíží k jejich lopatkám.

Kamery jsou umístěné na samostatných stožárech a dokážou detekovat opeřence až na vzdálenost jednoho kilometru. Technologie se přitom dále vyvíjí a zdokonaluje, díky čemuž by její výsledky v budoucnosti měly být ještě přesvědčivější.

Prokazatelné výsledky

Studie systému IdentiFlight byla publikována v odborném časopise Journal of Applied Ecology. Autoři v ní zdůrazňují snahu o eliminaci konfliktu mezi ochranou divokých zvířat a obnovitelnou energií. Testování probíhalo na americké větrné farmě Top of the World Windpower s výkonem 200 megawattů.

V minulosti vzneslo americké ministerstvo spravedlnosti vůči provozovatelům této farmy obvinění ze smrti 14 orlů a dalších stěhovavých ptáků, ke kterým mělo dojít v letech 2010 až 2013. Kauza skončila dohodou o urovnání a společnost Duke Energy musela zaplatit pokutu a restituce ve výši jednoho milionu dolarů.

Výsledky studie ukázaly, že po instalaci kamer došlo k poklesu úmrtí chráněných orlů o 82 %. Tím ale práce na systému nekončí – umělá inteligence se neustále učí ze shromážděných dat pomocí strojového učení. Díky tomu je schopná identifikovat stále více chráněných druhů ptáků.

„Nyní máme nezvratné důkazy o tom, že IdentiFlight lze použít jako řešení pro zmírnění a minimalizaci současných i budoucích projektů větrných farem“, řekl viceprezident společnosti IdentiFlight Ben Quinn.

Diskuze (19) Další článek: Nový Asus Zenbook Duo: skvělý hardware trochu brzdí software [test]

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Příroda, Elektrárna, Obnovitelné zdroje, Zvířata, Strojové učení, Větrná energie, Kamera, Energie, Energetika, Lopatka, Turbína, Větrná farma, Větrná elektrárna, Pták, Kam, Kamerový systém, Farma, Interesting Engineering, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Acer má hromadu novinek. Herní notebook zaujme displejem, který umí 3D i bez brýlí

Acer má hromadu novinek. Herní notebook zaujme displejem, který umí 3D i bez brýlí

Acer představil své hlavní novinky pro letní období letošního roku a vybereme z nich ty nejdůležitější.

Tomáš Holčík
AcerNotebooky
Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

** Slibuje špičkovou výbavu a láká na fotoaparát Hasselblad ** Má lepší výbavu, výdrž i rychlejší dobíjení ** O některé přednosti ale bohužel i přišel

Martin Miksa
HasselbladSmartphonyRecenze
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA