Dusičnan amonný: Co byste měli vědět o chemické sloučenině, která vybuchla v Bejrútu?

Dusičnan amonný (NH₄NO₃), známý také pod názvem ledek amonný, je bílá krystalická látka, která se mj. používá k výrobě pyrotechniky či těžařských výbušnin. Důvodem jsou její oxidační vlastnosti – při zahřátí se dusičnan amonný rozkládá na vodní páru a oxid dusný, nicméně dojde-li k detonaci, pak je tento rozklad spojený s výbuchem.

S dusičnanem amonným se můžete setkat také v zemědělství, protože jde o účinné hnojivo, nebo v oblasti dezinfikování bazénů, vodovodů atd.

V minulosti se dusičnan amonný těžil v nejsušších oblastech chilské pouště Atacama. V dnešní době se však již téměř všechen vyrábí synteticky a to několika různými metodami.

Jak uvádí Wikipedie, v Evropské unii nelze dusičnan amonný prodávat či držet samostatně, ani ve směsích či látkách, v nichž je koncentrace dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného větší nebo rovna 16 % hmotnostním.

Dusičnan amonný a výbuch v Bejrútu

V uplynulých desetiletích došlo k několika zničujícím výbuchům dusičnanu amonného. Tím asi nejtragičtějším byla exploze chemičky v Oppau při níž 21. září 1921 zahynulo 559 zaměstnanců továrny.

Výbuch v bejrútském přístavu si naštěstí zřejmě vyžádal méně obětí, nicméně majetkové škody jsou značné. Tlaková vlna byla tak silná, že rozbíjela okna domů vzdálených i desítky kilometrů od přístavu.

Libanonský premiér Hassan Diab uvedl, že explodovalo celkem 2 700 tun dusičnanu amonného. Ten měl ležet nezabezpečený ve skladu po dobu šesti let. Přesná příčina však – stejně jako v případě výše zmíněného neštěstí v Oppau – zatím není známa.

Dusičnan amonný totiž není výbušný sám o sobě. Jde spíš o oxidační činidlo, které oheň „krmí“ kyslíkem. Podle Gabriela da Silvy, lektora chemického inženýrství na University of Melbourne, ke vznícení dojde pouze za správných okolností, kterých je obtížné dosáhnout.

Například americký prezident Donald Trump se proto domnívá, že se jednalo o pumový útok. Libanonská agentura nicméně NNA oznámila, že katastrofu způsobil požár, který vypukl v přístavním skladišti.

Da Silva rovněž upozornil na skutečnost, že při výbuchu se do vzduchu uvolnily polutanty, které mohou později okyselit déšť a způsobit další problémy.

Titulní foto: Tszrkx, Public domain

Diskuze (32) Další článek: Správce úloh jako přehrávač videa nebo displej pro hru Doom? Stačí mít hodně jader a chytrý program

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,