Chemie | Katastrofy

Dusičnan amonný: Co byste měli vědět o chemické sloučenině, která vybuchla v Bejrútu?

Dusičnan amonný (NH₄NO₃), známý také pod názvem ledek amonný, je bílá krystalická látka, která se mj. používá k výrobě pyrotechniky či těžařských výbušnin. Důvodem jsou její oxidační vlastnosti – při zahřátí se dusičnan amonný rozkládá na vodní páru a oxid dusný, nicméně dojde-li k detonaci, pak je tento rozklad spojený s výbuchem.

S dusičnanem amonným se můžete setkat také v zemědělství, protože jde o účinné hnojivo, nebo v oblasti dezinfikování bazénů, vodovodů atd.

V minulosti se dusičnan amonný těžil v nejsušších oblastech chilské pouště Atacama. V dnešní době se však již téměř všechen vyrábí synteticky a to několika různými metodami.

Jak uvádí Wikipedie, v Evropské unii nelze dusičnan amonný prodávat či držet samostatně, ani ve směsích či látkách, v nichž je koncentrace dusíku pocházejícího z dusičnanu amonného větší nebo rovna 16 % hmotnostním.

Dusičnan amonný a výbuch v Bejrútu

V uplynulých desetiletích došlo k několika zničujícím výbuchům dusičnanu amonného. Tím asi nejtragičtějším byla exploze chemičky v Oppau při níž 21. září 1921 zahynulo 559 zaměstnanců továrny.

Výbuch v bejrútském přístavu si naštěstí zřejmě vyžádal méně obětí, nicméně majetkové škody jsou značné. Tlaková vlna byla tak silná, že rozbíjela okna domů vzdálených i desítky kilometrů od přístavu.

Libanonský premiér Hassan Diab uvedl, že explodovalo celkem 2 700 tun dusičnanu amonného. Ten měl ležet nezabezpečený ve skladu po dobu šesti let. Přesná příčina však – stejně jako v případě výše zmíněného neštěstí v Oppau – zatím není známa.

Dusičnan amonný totiž není výbušný sám o sobě. Jde spíš o oxidační činidlo, které oheň „krmí“ kyslíkem. Podle Gabriela da Silvy, lektora chemického inženýrství na University of Melbourne, ke vznícení dojde pouze za správných okolností, kterých je obtížné dosáhnout.

Například americký prezident Donald Trump se proto domnívá, že se jednalo o pumový útok. Libanonská agentura nicméně NNA oznámila, že katastrofu způsobil požár, který vypukl v přístavním skladišti.

Da Silva rovněž upozornil na skutečnost, že při výbuchu se do vzduchu uvolnily polutanty, které mohou později okyselit déšť a způsobit další problémy.

Titulní foto: Tszrkx, Public domain

Diskuze (32) Další článek: Správce úloh jako přehrávač videa nebo displej pro hru Doom? Stačí mít hodně jader a chytrý program

Témata článku: Evropská unie, Wikipedia, Požár, Donald Trump, Chemie, Oheň, Katastrofy, Dusičnan, Atakama, Bejrút, Sloučenina, NNA, Chemická sloučenina, Přístav, Výbuch


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243