Důslednost ústní hygieny může mít vliv na riziko infarktu a mrtvice

Důslednost ústní hygieny může mít vliv na riziko infarktu a mrtvice

To, jak důsledně se staráte o svou ústní dutinu, může rozhodnout o dlouhodobém zdraví vašeho srdce. Podle nedávno provedené studie mohou bakterie v ústech zvyšovat riziko srdečních onemocnění. Vědci se domnívají, že bakterie, o nichž je známo, že způsobují záněty dásní, rakovinu dutiny ústní a zápach z úst, mohou zvyšovat riziko infarktu nebo mrtvice.

Studie zjistila, že osoby s protilátkami bojujícími proti ústní bakterii Fusobacterium nucleatum vykazují mírně zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod. Tyto protilátky poukazují buď na minulé, nebo současné infekce touto bakterií. Podrobnosti přináší web StudyFinds.

 

Co je Fusobacterium nucleatum?

Fusobacterium nucleatum je druh bakterie, která se přirozeně vyskytuje v lidské ústní dutině a je součástí normální mikroflóry. Tato bakterie hraje roli v zdraví ústní dutiny, ale může také způsobovat problémy. Fusobacterium nucleatum je známá svou schopností přispívat k tvorbě zubního plaku a vzniku zubního kazu.

Kromě toho je tato bakterie spojována s některými případy parodontitidy, což je zánětlivé onemocnění dásní, které může vést k poškození tkáně a kostí podporujících zuby. Nedávno byly také zjištěny souvislosti mezi Fusobacterium nucleatum a některými druhy rakoviny, například rakovinou tlustého střeva, což naznačuje možný vliv této bakterie na širší spektrum zdravotních stavů.

Bakterie a kardiovaskulární onemocnění

„Fusobacterium nucleatum může přispívat k vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění prostřednictvím zvýšení systémového zánětu v důsledku přítomnosti bakterií v ústech nebo prostřednictvím přímé kolonizace stěn tepen nebo plaku vystýlajícího stěny tepen,“ uvedla v tiskové zprávě jedna z autorek studie Flavia Hodel z Fakulty přírodních věd na EPFL.

Srdeční choroby, které jsou způsobeny kombinací genetických a environmentálních rizikových faktorů, jsou zodpovědné za zhruba třetinu úmrtí na světě. Nejrozšířenější forma – ischemická choroba srdeční – vzniká v důsledku hromadění plaku v tepnách zásobujících srdce. Příznaky, jako je bolest na hrudi, dušnost a únava, mohou nakonec přerůst v srdeční infarkt.

„Přestože jsme dosáhli obrovského pokroku v pochopení toho, jak se vyvíjí koronární srdeční onemocnění, naše znalosti o tom, jak se na něm podílejí infekce, záněty a genetické rizikové faktory, jsou stále neúplné,“ dodává Hodel. „Chtěli jsme pomoci zaplnit některé mezery v našem chápání ischemické choroby srdeční tím, že se komplexněji podíváme na roli infekcí.“

Vědci vyhodnotili genetické údaje, zdravotní záznamy a vzorky krve téměř 3 500 švýcarských účastníků. Během 12 let sledování prodělalo přibližně 6 % z nich infarkt nebo jinou závažnou kardiovaskulární příhodu. Krevní testy byly provedeny za účelem identifikace protilátek zaměřených proti 15 různým virům, šesti typům bakterií a jednomu parazitovi.

Důležitost ústní hygieny

Pozoruhodné je, že jedinci s protilátkami proti Fusobacterium nucleatum vykazovali mírně zvýšené riziko kardiovaskulárních příhod. Jak se předpokládalo, osoby s vysokou genetickou predispozicí k ischemické chorobě srdeční vykazovaly vyšší pravděpodobnost výskytu kardiovaskulární příhody.

Zjištění naznačují, že prevence infekcí v ústní dutině může vést ke snížení rizika srdečních onemocnění. Pokud následný výzkum potvrdí souvislost mezi touto bakterií a srdečními onemocněními, mohou se objevit inovativní strategie, které umožní určit rizikové osoby a zabránit kardiovaskulárním příhodám.

„Naše studie přispívá k rostoucímu počtu důkazů o tom, že zánět vyvolaný infekcemi může přispívat k rozvoji ischemické choroby srdeční a zvyšovat riziko srdečního infarktu,“ říká hlavní autor studie profesor Jacques Fellay.

„Výsledky mohou vést k novým způsobům identifikace vysoce rizikových osob nebo položit základy pro studie preventivních zásahů, které by léčily infekce vyvolané Fusobacterium nucleatum a chránily tak srdce.“ vysvětluje Fellay. Studie byla publikována v odborném časopise eLife.

Určitě si přečtěte

Články odjinud