Dva záhadné objekty v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem se zdají být plné organické hmoty

Tým astronomů v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem odhalil dva záhadné objekty, které se zdají být plné organické hmoty – možná včetně základních stavebních kamenů pozemského života. Upozornil na to deník New York Times.

Pro podobné objekty všeobecně vzato platí, že se ve výstupech z různých astronomických pozorování zobrazují jako červené – na rozdíl od těch bez organického materiálu, které odrážejí mnohem více modrého světla.

A „vesmírné balvany“, přezdívané 203 Pompeja a 269 Justitia, září mnohem červeněji než jakékoliv jiná známá tělesa v dotyčném pásu.

Chce to hodně ledu

„Aby měly tyto organické látky, nejprve musely mít na povrchu hodně ledu,“ uvedl badatel Michaël Marsset. „Takže se musely zformovat ve velice chladném prostředí. Pak byl led vystavený slunečnímu záření a v důsledku toho vznikly tyto komplexní organické látky.“

Další studium 203 Pompeja a 269 Justitia by nám podle řady vědců mohlo poskytnout nové zajímavé informace o chaotických počátcích naší Sluneční soustavy.

„Je to vzrušující objev s implikacemi pro původ života,“ konstatovala například astrochemička Karin Öberg z Harvard University, která se tohoto výzkumu přímo neúčastní.

Titulní ilustrační foto: Pablo Carlos Budassi, CC BY-SA 4.0

Diskuze (4) Další článek: Nečekaný objev může vést k léčbě obezity: léčba myší cytokinem způsobila úbytek břišního tuku

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Mars, Asteroidy, Sluneční soustava, Jupiter, Záhadný objekt, Pás, Objekt, Organická hmota, Harvard University, Astronom, New York Times, Asteroid40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály