Dva zásadní průlomy v embryologii: Embrya z kůže a děti porozené ze zkumavky

  • Světová experimentální embryologie hlásí hned dva zásadní průlomy
  • Počáteční stádia vývoje lze zajistit v laboratorních podmínkách po překvapivě dlouhou dobu
  • Lidské embryo lze vytvořit z buněk kůže.

Moderní medicína dává šanci na přežití dětem narozeným po dvacátém týdnu těhotenství. Je to malá naděje, navíc, bohužel, s vysokým rizikem vážného postižení. V relativně nedávných časech však neměly šanci přežít ani podstatně donošenější novorozenci. Pokrok v medicíně i technice udělal své.

Pokrok je patrný i při zásazích na samém počátku vývoje člověka. Běžně lze udržet ve zkumavce vzniklé embryo mimo tělo matky po dobu jednoho týdne. Za hranici možností dlouho platila laboratorní kultivace po devět dní. Už počátkem osmdesátých let minulého století se vědci dohodli, že lidské embryo nebudou udržovat v laboratorních podmínkách déle než čtrnáct dnů.

Bylo celkem lehké tenhle závazek splnit, protože tak dlouho nikdo v laboratoři lidské embryo v životaschopném stavu udržet neuměl. To se ale změnilo a nové techniky kultivace embryí otevírají možnost nechat vyvíjet embrya v laboratoři daleko za čtrnáctidenní limit.  Co to přinese?

Za hranici čtrnácti dní

Už před pěti lety publikoval tým vedený Magdalenou Zernickou-Goetzovou z University of Cambridge kultivační systém, který dovoluje kultivovat lidské embryo nejméně po dobu čtrnácti dní. Vědci experiment ukončili právě „na hraně“ čtrnáctého dne, aby neporušili zavedenou normu. Ale z výsledků experimentu bylo nad slunce jasné, že embrya mohla ve vývoji pokračovat za čtrnáctidenní hranici.  Jak daleko?

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Ed Uthman, CC BY 2.0

To naznačuje nová studie vědců vedených Jacobem Hannou z Weizmann Institute v izraelském Rechovotu publikovaná zcela nedávno ve vědeckém časopise Nature. Hanna a spol. kultivovali zatím jen embrya myší. Zajistili jim však vývoj do stádií, která se při vývoji v těle objevují zhruba v polovině březosti.

Myší embryo má v té době vyvinutý základ nervového systému. Zárodkům narostlým v laboratorních podmínkách například tepe srdce. Kultivační systém zajistí tento vývoj bez placenty a bez podpory ze strany matky. U lidského embrya by stejné stádium vývoje odpovídalo minimálně 30. dni po početí.

Měli bychom tyto technické možnosti využít a prolomit čtrnáctidenní limit na kultivaci lidských embryí v laboratorních podmínkách? A proč bychom se měli do něčeho takového vůbec pouštět?

Titulní foto: Anatomist90, CC BY-SA 3.0

Diskuze (7) Další článek: NASA nabízí soukromým společnostem až 400 milionů dolarů na vývoj vesmírných stanic

Témata článku: Výzkum, Medicína, Lidé, Děti, Embryo, Buňky, Vědec, Clayton, Weizmann Institute, Zásadní průlom, Kůže, Monash University, University of Oxford, Ed Uthman, EMS, Stádium, Buňka, Zkumavka, Dallas, Nature, Laboratorní podmínky, University of Cambridge, SC & amp, Nobelova cenaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
První tablety Galaxy s užitečným taskbarem. Samsung v Evropě aktualizuje řadu Galaxy Tab S8

První tablety Galaxy s užitečným taskbarem. Samsung v Evropě aktualizuje řadu Galaxy Tab S8

** Prvním telefonem od Samsungu s Androidem 12L je Galaxy Z Fold4 ** Záhy se k němu přidaly tablety řady Galaxy Tab S8 ** Update už dorazil do Evropy, stačí jen aktualizovat...

Martin Chroust
Android 12LOne UI
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy