Vesmír | Astronomie

Dvojici masivních hvězdných mláďat obklopuje horká slaná pára

  • Soustava radioteleskopů ALMA se opět předvedla
  • Astronomové s její pomocí objevili pozoruhodnou dvojici mladičkých hvězd
  • Ta se nachází ve vzdálenosti asi 9500 světelných let od nás

Soustava radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), která sleduje vesmír z chilské pustiny, se opět předvedla. Astronomové s její pomocí objevili pozoruhodnou dvojici mladičkých hvězd IRAS 16547-4247, která se nachází ve vzdálenosti asi 9500 světelných let od nás, v souhvězdí Štíra.

Nejsou to žádné skromné hvězdičky. Celková hmota této dvojhvězdy odpovídá asi 25 Sluncím. Zároveň je obklopuje veliký kokon mezihvězdného plynu, o váze asi 10 tisíc Sluncí. Tento kokon tvoří například horká vodní pára, acetonitril (též methylkyanid), a také nám důvěrně známý chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl.

Jak ale uvádí vedoucí výzkumu Kei Tanaka z japonské výzkumné instituce National Astronomical Observatory of Japan, právě chlorid sodný není ve vesmíru nijak zvlášť hojný. Jde teprve o druhou detekci této látky u podobných mladých masivních hvězd.

Disky hvězd rotují v opačném směru

Dvojice hvězdných mláďat upoutala astronomy i tím, že disky hmoty, které je obklopují, rotují v opačném směru. V podobných situací se přitom disky hmoty čerstvě zrozených hvězd ve dvojhvězdách otáčejí stejným směrem.

Podle badatelů může opačná rotace disků hvězd ve dvojhvězdě IRAS 16547-4247 signalizovat, že ve skutečnosti nejde o pravá hvězdná dvojčata. Mohly by to být původně samostatně vzniklé hvězdy, které vytvořily dvojhvězdu až později.

Pokud můžeme soudit, tak masivní hvězdy mají téměř vždy nějakého hvězdného partnera. Proto je velmi zajímá zkoumat detaily vzniku dvojhvězd, jako je právě IRAS 16547-4247. Badatelé v tomto případě očekávají, že další pozorování a analýzy této dvojhvězdy prozradí cenné informace.

Přítomnost horké vodní páry a chloridu sodného v systému IRAS 16547-4247 prozrazuje, že v bezprostředním okolí obou hvězdných mláďat probíhají intenzivní procesy za vysokých teplot.

Díky nim pravděpodobně došlo k uvolnění zmíněných látek z prachových částic v discích okolo hvězd. Podobné procesy přitom možná probíhaly i v rané Sluneční soustavě, jak ukazují analýzy meteoritů starobylého původu.

Diskuze (3) Další článek: Spotify vám pomůže najít písničky, i když neznáte jejich názvy. Vyhledá je podle textů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Analýza, Dvojice, Dvojhvězda, Radioteleskop, Disk, Alma, Štír, Pára, Hvězda, Mládě


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21