Dvojici masivních hvězdných mláďat obklopuje horká slaná pára

  • Soustava radioteleskopů ALMA se opět předvedla
  • Astronomové s její pomocí objevili pozoruhodnou dvojici mladičkých hvězd
  • Ta se nachází ve vzdálenosti asi 9500 světelných let od nás

Soustava radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), která sleduje vesmír z chilské pustiny, se opět předvedla. Astronomové s její pomocí objevili pozoruhodnou dvojici mladičkých hvězd IRAS 16547-4247, která se nachází ve vzdálenosti asi 9500 světelných let od nás, v souhvězdí Štíra.

Nejsou to žádné skromné hvězdičky. Celková hmota této dvojhvězdy odpovídá asi 25 Sluncím. Zároveň je obklopuje veliký kokon mezihvězdného plynu, o váze asi 10 tisíc Sluncí. Tento kokon tvoří například horká vodní pára, acetonitril (též methylkyanid), a také nám důvěrně známý chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl.

Jak ale uvádí vedoucí výzkumu Kei Tanaka z japonské výzkumné instituce National Astronomical Observatory of Japan, právě chlorid sodný není ve vesmíru nijak zvlášť hojný. Jde teprve o druhou detekci této látky u podobných mladých masivních hvězd.

Disky hvězd rotují v opačném směru

Dvojice hvězdných mláďat upoutala astronomy i tím, že disky hmoty, které je obklopují, rotují v opačném směru. V podobných situací se přitom disky hmoty čerstvě zrozených hvězd ve dvojhvězdách otáčejí stejným směrem.

Podle badatelů může opačná rotace disků hvězd ve dvojhvězdě IRAS 16547-4247 signalizovat, že ve skutečnosti nejde o pravá hvězdná dvojčata. Mohly by to být původně samostatně vzniklé hvězdy, které vytvořily dvojhvězdu až později.

Pokud můžeme soudit, tak masivní hvězdy mají téměř vždy nějakého hvězdného partnera. Proto je velmi zajímá zkoumat detaily vzniku dvojhvězd, jako je právě IRAS 16547-4247. Badatelé v tomto případě očekávají, že další pozorování a analýzy této dvojhvězdy prozradí cenné informace.

Přítomnost horké vodní páry a chloridu sodného v systému IRAS 16547-4247 prozrazuje, že v bezprostředním okolí obou hvězdných mláďat probíhají intenzivní procesy za vysokých teplot.

Díky nim pravděpodobně došlo k uvolnění zmíněných látek z prachových částic v discích okolo hvězd. Podobné procesy přitom možná probíhaly i v rané Sluneční soustavě, jak ukazují analýzy meteoritů starobylého původu.

Diskuze (3) Další článek: Spotify vám pomůže najít písničky, i když neznáte jejich názvy. Vyhledá je podle textů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Analýza, Dvojhvězda, Mládě, Hvězda, Alma, Štír, Dvojice, Radioteleskop, Pára, Horka, DiskZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC