Astronomové zaznamenali výjimečný úspěch, když v raném vesmíru objevili dvojici kvasarů, tedy velmi aktivních supermasivních černých děr, které hltají hmotu v právě splývajících galaxiích. Pozorujeme je v době, kdy jsou od sebe vzdálené asi 10 tisíc světelných let, a jsou tedy na pokraji kolosální srážky a následného splynutí.
Vedoucí výzkumu Yu-Ching Chen z americké University of Illinois, Urbana-Champaign a jeho spolupracovníci podle dostupných informací využili celou řadu vesmírných observatoří a pozemních observatoří, včetně W. M. Keck Observatory a Gemini North, v obou případech na vrcholu havajské Mauna Kea.
Díky těmto výkonným zařízením vystopovali těsnou dvojici kvasarů, které před zraky našich přístrojů splývají ve vesmíru, jehož stáří je asi 3 miliardy let. Systémy těsných dvojic supermasivních černých děr se přitom hledají velmi obtížně.
Obvykle nám takové černé díry z dálky splývají v jedinou a nelze je rozlišit jako dvojici. V tomto konkrétním systému, který nese označení J0749+2255, se ale supermasivní černé díry prozradily jako dvojice, protože jde o kvasary, tedy černé díry, které polykají hmotu „na plný plyn“ a díky tomu oslnivě září napříč prakticky celým elektromagnetickým spektrem.
Opravdu výjimečný systém
Systém J0749+2255 je velice výjimečný v tom, že ho tvoří dvě supermasivní černé díry, které jsou obě ve stavu kvasaru a jsou natolik těsně u sebe, že v astronomicky dohledné době splynou do jediného objektu.
Dvojitý kvasar jako první nalezla evropská vesmírná observatoř Gaia. Chenův tým následně prozkoumal povahu tohoto pozoruhodného systému s osvědčeným Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Poté navázala pozorování pozemních observatoří s pokročilou optikou, společně se soustavou radioteleskopů Very Large Array.
Výsledky těchto pozorování v rozsahu od rentgenového záření až po rádiové vlny nakonec badatelům potvrdily, že v případě dvojitého kvasaru J0749+2255 jde skutečně o dva navzájem velmi blízké objekty a nikoliv obrazy stejného kvasaru, které vytvořila nějaká gravitační čočka.
Dvojici kvasarů systému J0749+2255 pozorujeme v takové vzdálenosti, že kvasary vlastně již dávno splynuly. Jejich galaxie se podle všeho spojily do jediné gigantické eliptické galaxie, zatímco supermasivní černé díry, které poháněly dávné kvasary, splynuly do gargantuovské černé díry v nitru této nové eliptické galaxie.