Dvoumotorový tryskový dron Cai Hong 6 je pozoruhodně velký a bude schopen operovat po dlouhou dobu

Čína předvedla první verzi dronu Cai Hong 6 v životní velikosti
  • CH-6 by měl být schopný operovat po dlouhou dobu ve velkých výškách
  • Oproti předchozím dronů řady Cai Hong je podstatně větší a má rovněž radikálně odlišnou zadní část trupu

V Číně proběhl ve dnech 28. září až 3. října již třináctý ročník China International Aviation & Aerospace Exhibition, známý též jako Zhuhai Airshow, v jihočínském Ču-chaji. Podle dostupných zpráv tam byla k vidění řada nových strojů a technologií, které vzbudily pozornost.

Je mezi nimi i první verze zajímavého dvoumotorového tryskového dronu Cai Hong (tj. Duha) 6, označovaný jako CH-6, která byla předvedená v životní velikosti. Dron vyvíjí čínská společnost China Aerospace Science and Technology Corporation jako všestranný stroj s velkou výdrží. Doposud byly známy jen jeho zmenšené modely nebo nepříliš zřetelné vizualizace.

CH-6 by měl být dron schopný operovat po dlouhou dobu ve velkých výškách, jako takzvaný HALE (high-altitude, long-endurance). Měl by pořizovat zpravodajské informace i poskytovat podporu pozemním jednotkám a také by měl provádět útočné operace. Oproti předchozím dronů řady Cai Hong je podstatně větší a má rovněž radikálně odlišnou zadní část trupu.

Podle údajů od čínského výrobce by CH-6 měl mít maximální vzletovou hmotnost 7,8 tun, přičemž ve verzi pro bojové operace uveze náklad až 2 tuny. Výška dronu je 5 metrů, rozpětí jeho křídel 20,5 metrů. CH-6 může operovat ve výšce až 12 kilometrů, letět rychlostí až 800 kilometrů za hodinu a jeho dolet činí až 12 tisíc kilometrů. V lehké průzkumné verzi se udrží ve vzduchu až 20 hodin, v bojové verzi 8 hodin.

Něco jako Cloud Shadow, ale lepší

Nový dron je svým možným využitím při průzkumných i bojových operacích zřejmě nejvíce podobný dronu Wing Loong-10 „Cloud Shadow“ od Chengdu Aircraft Industry Group.

CH-6 je ale větší a robustnější. Dva tryskové motory nabízejí větší spolehlivost na misích, plánovaných na dlouhý čas a velkou vzdálenost. CH-6 rovněž dolétne do větších výšek než Cloud Shadow a uveze rozsáhlejší zpravodajské i bojové vybavení.

Pokud jde o americké drony, nový CH-6 je asi nejbližší dronu General Atomics Avenger. CH-6 klade menší důraz na stealth prvky, má celkově jednodušší design, tedy až na zmíněné dva tryskové motory a zřejmě doletí do větší výšky.

Podle komentátorů dron CH-6 sice není tak sexy jako konkurenční drony ani nepředstavuje špičku technologického pokroku, ale mohl by být velmi důležitý pro ambice čínské armády operovat ve větších vzdálenostech od svých hranic.

Diskuze (17) Další článek: Amazon chce ovládnout kuchyně, chystá chytrou ledničku. Objedná si suroviny a ještě navrhne recepty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,