Japonskou firmu Konica Minolta zná většina lidí jako výrobce kopírek a tiskáren. Její záběr je však mnohem širší – jedním z oborů, ve kterém se úspěšně etablovala, je zdravotnictví, konkrétněji digitální zobrazovací metody. Divize Konica Minolta Healthcare Americas minulý týden oznámila významné rozšíření rentgenových systémů s technologií dynamické digitální radiografie (Dynamic Digital Radiography; DDR).
Dynamická digitální radiografie je dalším vývojovým stupněm rentgenového snímkování, který umožňuje lékařům zobrazit interakci anatomických struktur, jako jsou tkáně a kosti, s fyziologickými změnami v čase. Jinými slovy: místo jednoho snímku je jich postupně pořízeno několik za sebou. Následně je lze přehrát v podobě animace zachycující pohyb.
Dynamická digitální radiografie
Konica Minolta prezentuje technologii dynamické digitální radiografie na svém webu, kde vysvětluje další podrobnosti. Vyzdvihuje fakt, že nová rentgenová zobrazovací technika umožňuje i s nízkou dávkou záření vizualizaci anatomie v pohybu, což umožňuje pozorovat pohyb jako nikdy předtím.
DDR dokáže pořídit až 15 sekvenčních rentgenových snímků za sekundu a přehrát je jako filmovou smyčku. Díky tomu mohou lékaři a laboranti sledovat animaci i samostatné rentgenové snímky (o velikosti až 17" × 17", tj. 43,2 × 43,2 cm). „Tento pokrok v digitální rentgenové technologii je schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a je k dispozici v mnoha našich systémech.“ podotýká výrobce.
Na rozdíl od skiaskopie poskytuje dynamická digitální radiografie sérii jednotlivých digitálních rentgenových snímků pořízených vysokou rychlostí a při nízkých dávkách, což umožňuje vizualizaci anatomických struktur v pohybu. V rámci jednoho vyšetření tak lékaři získají více snímků, ze kterých dokážou vyčíst větší množství informací.
Výhody rentgenování v pohybu
Jednou z výhod tohoto řešení je rychlost – vyšetření trvá méně než jednu minutu, během které je zaznamenáno až dvacet sekund pohybu. Snímky lze pořizovat vleže, vsedě, nebo ve stoje. Nesporným kladem jsou nízké dávky záření – úroveň radiace je dle výrobce nižší než u běžného skiaskopického vyšetření.
Dynamická digitální radiografie nachází praktické uplatnění například při vyšetřeních páteře nebo kloubů. Zatímco standardní rentgenové vyšetření obvykle zobrazuje statický pohled na rozpětí v pokrčené a natažené poloze, DDR umožňuje posouzení skutečného stavu tím, že poskytuje detailní pohled na celý rozsah pohybu.
Podle vedoucí radiologického oddělení v Summit Medical Center Jill Amos poskytuje DDR kvalitnější snímky při nižší dávce záření než skiaskopie, a navíc je pro pacienta pohodlnější. „Rostoucí rozšíření DDR v různých specializacích je důkazem klinické hodnoty a účinnosti DDR v zobrazování,“ říká marketingový ředitel pro digitální radiografii společnosti Konica Minolta Healthcare Guillermo Sander.