Technologie | COVID-19

Dyson během 10 dní navrhl nový typ plicního ventilátoru. Češi pracují na dalším

Do pokračující bitvy s pandemií COVID-19 se zapojil i britský výrobce vysavačů Dyson. Ten oznámil, že během 10 dní vyvinul nový typ plicního ventilátoru – tzv. CoVent.

Dotyčná společnost těchto ventilátorů hodlá vyrobit celkem 15 000. Deset tisíc zůstane v Anglii a zbývajících pět tisíc bude věnováno jiným zemím.

„Ventilátor podporuje pacienta, který již není schopen udržovat své vlastní dýchací cesty průchodné, ale v současné době je jejich bohužel nedostatek – a to jak ve Velké Británii, tak v dalších zemích,“ uvedl zakladatel firmy James Dyson ve svém otevřeném dopisu.

Do výroby ventilátorů se pouští i Tesla a Češi

CoVent je podle dostupných informací přenosný a lze ho lehce namontovat na bok nemocničního lůžka. Pohon zajišťují baterie.

Vytvořit takto složité zařízení za pouhých 10 dní rozhodně nebylo jednoduché. „To byla ta největší výzva – jak navrhnout a dodat nový, sofistikovaný lékařský produkt v objemu a během extrémně krátké doby,“ připustil James.

Tato zpráva přichází krátce poté, co Elon Musk prostřednictvím Twitteru oznámil, že plánuje znovu otevřít továrnu Tesla Gigafactory v Buffalu a zahájit v ní výrobu ventilátorů.

Na vývoji nového ventilátoru v současnosti pracují i Češi, konkrétně odborníci z technologických firem zapojených do iniciativy Covid19cz. Ti spojili síly s výrobci jiných podobných produktů, vědci z Fakulty Biomedicíny ČVUT a doktory z ARO, a rozhodli se do českých nemocnic dodat 500 kusů těchto zařízení. Podle dostupných informací by brzy měly být k dispozici fotografie a videa funkčních prototypů.

Diskuze (2) Další článek: ELONOVINKY: Falconu 9 selhal motor. Přesto byla mise úspěšná

Témata článku: Technologie, Zdraví, Elon Musk, COVID-19, Twitter, Velká Británie, Anglie, Buffalo, Typ, James Dyson, Ventilátor, Plicní ventilátor, James Bond, Nový typ, Tesla


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 326


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X