Dyson odhalil svůj elektromobil. Měl mít sedm míst a dvakrát větší dojezd než Tesla Model X

Podle původních plánů měla firma Dyson, která se primárně zaměřuje na výrobu vysavačů a spotřebičů pro domácnost, letos představit svůj první elektromobil. V polovině říjnu však přiznala, z plánů sešlo a automobil není schopna vyrobit. Server Engadget nyní přinesl další podrobnosti o tomto ambiciózním plánu.

Krátce po oznámení o ukončení vývoje prosákly na veřejnost informace, že v anglickém výzkumném středisku ve Wiltshire existuje utajovaný funkční prototyp elektrického auta. Ten se nyní objevil jako titulní obrázek u rozhovoru se zakladatelem Jamesem Dysonem v deníku The Times s titulkem „jak jsem vyhodil 500 milionů liber za elektromobil, který se měl stát rivalem Tesly“.

Projekt N526

Zakladatel firmy Dyson odhalil, že vozidlo mělo nabídnout sedm míst k sezení a dojezd na jedno nabití více než 960 kilometrů. Takřka neuvěřitelná dojezdová vzdálenost byla dána především vlastními bateriemi s pevným elektrolytem („solid-state“), které si firma nechala patentovat.

Na rozdíl od dnes nejčastěji používaných článků na bázi lithia měly akumulátory Dysonu nabízet plnou kapacitou i za mrazivých nocí, během rychlé jízdy po dálnici se zapnutým topením a autorádiem.

Klepněte pro větší obrázek 
Dyson odhalil svůj elektromobil

Pokud by deklarovaná dojezdová vzdálenost byla počítána dle evropské metodiky WLTP, což lze u britské firmy předpokládat, znamenalo by to, že elektromobil Dyson mohl nabídnout až dvojnásobný dojezd ve srovnání se sedmimístnou Teslou Model X.

Lákavé parametry

Navzdory své hmotnosti, atakující hranici 2,6 tun, měl vůz s hliníkovou karosérií zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhé 4,8 sekundy. To je ve srovnání s Teslou Model X asi o půl sekundy horší hodnota. Nejvyšší rychlost pak měla být až 200 km/h.

Pohon automobilu měla obstarávat dvojice elektromotorů s výkonem 200 kilowattů, přičemž deklarovaný výkon na klikové hřídeli byl 536 koňských sil. Stranou nelze nechat ani kroutící moment, jež dosahuje až 651 Nm. Prototyp byl do značné míry podobný posledním verzím Range Roveru – sportovně pojaté SUV mělo být 5 metrů dlouhé, dva metry široké a vysoké 1,7 metru. Markantou byla nápadně velká kola.

Klepněte pro větší obrázek 
Dyson odhalil svůj elektromobil

Redaktoři The Times si také prohlédli interiér elektrického SUV, který připomíná některé futuristické koncepty známé autosalonů. Kromě pohodlných sedadel zaujal například prakticky úplnou absencí přístrojové desky – informace měl řidiči promítat HUD do prostoru před něj.

Příliš vysoké ambice

Je zřejmé, že mnohé z parametrů byly spíše ambiciózním cvičením designérů a konstruktérů. Pro společnost, zabývající se primárně výrobou vysavačů, fénů či vysoušečů rukou, se jednalo o poněkud megalomanský projekt, do kterého James Dyson investoval z vlastních peněz 500 milionů britských liber (cca 15,5 miliardy korun).

Na rozdíl od většiny tradičních výrobců automobilů nemá Dyson ve své nabídce benzínové a naftové vozy, z jejichž prodeje by mohl kompenzovat „obrovské ztráty“ z každého vyrobeného elektromobilu. Stačí si přitom vzpomenout na ne právě příznivé hospodářské výsledky Tesly v jejích počátcích.

Přestože se elektromobilu značky Dyson nedočkáme, zakladatel společnosti prozradil, že jeho tým pracuje na dalších zajímavých projektech. Budoucnost své firmy v segmentu elektromobility vidí v bateriích, které bude dodávat automobilkám. Zájem by měl být značný, neboť vyvinuté akumulátory jsou účinnější a kompaktnější než dnes používané lithium-iontové články.

Diskuze (39) Další článek: Z praxe: Webové mapy na 4K monitoru mohou potrápit internetovou přípojku

Témata článku: Elektromobily, Tesla, Automobily, Velká Británie, MIT, Akumulátory, Dyson, Engadget.com, Zakladatel, Zakladatel společnosti, Range Rover, Elektromobil, TES, Zakladatel firmy, Dojezd, James Dyson, The Times, Karo, Vysavač, Velký dojezd, Akumulátor, Dojezdová vzdálenost, HudJak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft