Ekologicky do vesmíru: Evropa se připravuje na vypuštění satelitu vyrobeného z překližky

Evropská kosmická agentura (ESA) plánuje vypuštění první dřevěné družice na světě, kterou chce upozornit na možnost využití obnovitelných materiálů ve vesmíru.

Satelit, označovaný jako WISA Woodsat, má tvar krychle o rozměrech 10 × 10 × 10 centimetrů, přičemž jeho povrchové panely jsou vyrobené z překližky. Jedinými nedřevěnými vnějšími částmi Woodsatu jsou rohové hliníkové kolejnice a kovová selfie tyč.

V minulosti avizovalo plány na vypuštění dřevěné družice Japonsko s tím, že by k němu mělo dojít v průběhu roku 2023. Nyní to vypadá, že ho předběhnou Finové, kteří plánují vypuštění dřevěného satelitu ještě před koncem tohoto roku.

Družice ze dřeva

Zakladatel finské společnosti Arctic Astronautics Jari Makinen uvedl, že se inspiroval svým koníčkem, kterým je stavba modelů letadel. Jeho firma již v roce 2017 vypustila dřevěnou družici pomocí meteorologického balonu. Nyní se rozhodla své plány posunout o další krůček dál a vytvořit plně orbitální družici, kterou má vynést novozélandský Rocket Lab.

Satelit, který měří na každé straně zhruba 10 centimetrů, je vyroben z prostých materiálů a váží pouhý jeden kilogram. Tým doufá, že tato konstrukce pomůže posunout vesmírné technologie od materiálů na bázi fosilních paliv k obnovitelnějším materiálům, jako je dřevo.

Na palubě minisatelitu budou umístěny senzory, včetně senzoru tlaku a LED diody s fotorezistorem, jež budou sloužit ke sledování jeho stavu. Bude mít také selfie tyč s dvojicí fotoaparátů, které mohou pořizovat snímky družice. Konstruktéři doufají, že konečný výsledek bude nejen krásný a inspirativní, ale také funkční.

Skandinávský design

„Základním materiálem pro výrobu překližky je bříza, přičemž používáme v podstatě stejný materiál, jaký najdete v železářství nebo při výrobě nábytku,“ vysvětluje hlavní inženýr a spoluzakladatel Arctic Astronautics Samuli Nyman. „Hlavní rozdíl spočívá v tom, že běžná překližka je pro vesmírné použití příliš vlhká, takže naše dřevo umisťujeme do tepelné vakuové komory, kde se vysuší.“

Povrch je následně ošetřen několika vrstvami, včetně velmi tenké vrstvy oxidu hlinitého, jež se obvykle používá k ochraně elektroniky. Tím by se měly minimalizovat nežádoucí výpary ze dřeva. Na některých částech satelitu budou testovány i další laky a nátěry.

„Ve výsledku je Woodsat prostě krásný objekt z hlediska tradičního severského designu a jednoduchosti; mohlo by být velmi zajímavé vidět ho na oběžné dráze,“ řekl Makinen. „Doufáme, že pomůže inspirovat lidi k většímu zájmu o satelity a vesmírný sektor jako o něco, co se již nyní dotýká života nás všech a v budoucnu se bude rozšiřovat.“

Diskuze (14) Další článek: Co očekáváme a co bychom rádi viděli ve Windows 11

Témata článku: Technologie, Vesmír, Japonsko, Evropa, Obnovitelné zdroje, Design, ESA, Satelit, Družice, Materiál, Finsko, Cubesaty, Rocket Lab, Vypuštění, Finová, Dřevo, SelfieAž Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle