Ekologičtější, ale stejně agresivní. Dnes startuje Rallye Monte Carlo a nová éra WRC

Ve čtvrtek odstartuje ikonická Rallye Monte Carlo, mistrovství světa v rallye vstoupí do své 50. sezóny, ale také do nové éry. Nová auta mají jako prioritu udržitelnost, ale promotér dokázal udržet i drsňáckou image – výkon dostatečný na atraktivní jízdu, řízný zvuk a agresivní vzhled.

Vrcholná třída nese označení Rally1, hybridní vozy kombinují benzinový turbomotor s bateriemi a elektromotorem.

V depu a na částech přejezdů (tedy mimo měřené úseky) bude v akci pouze elektromotor, na rychlostních zkouškách chvilkově pomůže spalovacímu motoru. Jezdci mají povinnost použít jej na každé zkoušce, ale před každým boostem musí rekuperací získat 30 kilojoulů energie. Kromě jezdeckého umění bude ještě více záležet na správném softwaru, nastavení a strategii.

Promotér vysvětluje pohonné ústrojí Rally1:

Dodavatelem motoru je firma Kreisel Electric, výkon je 134 koní, baterie má kapacitu 3,9 kWh. To by mělo stačit na cca 20 km čistě elektrické jízdy. Nabíjet se bude v depu, z nuly na 100 % to trvá 30 minut.

Klepněte pro větší obrázek
S elektrifikací souvisí nový bezpečnostní prvek – zvenčí viditelná světla, která barvou signalizují, zda je baterie aktivní, nebo odpojená. Hodit se to bude například záchranářům při havárii.

Spalovací jednotky si automobilky vyrábí samy a z velké části zůstávají stejné jako v minulosti. Zdvihový objem je 1,6 litru, nechybí turbo a nejzásadnější změnou je udržitelné palivo.

Zajímavý je návrat k mechanickému řazení (už žádná „pádla“ pod volantem), způsob jízdy zásadně změní absence aktivního středového diferenciálu. Výkon se odhaduje na 380 koní, ve spolupráci s elektromotorem bychom se měli chvilkově dostávat přes 500 koní. Auta budou vážit asi 1260 kg, takže jsou o cca 70 kg těžší než loňská WRC.

Klepněte pro větší obrázek
Do nové třídy se přihlásily všechny tři značky aktivní i v ročníku minulém. Tohle je Hyundai i20 N Rally1 2022
Klepněte pro větší obrázek
Toyota Gazoo Racing Yaris Rally1
Klepněte pro větší obrázek
Ford Puma Rally1

Zásadně se liší konstrukce. Zesílený ocelový rám už není vestavěný do produkčního vozu jako v minulosti. Týmy stavěly auta od nuly přímo pro závodní účely, své sériové protějšky jen vzhledem připomínají. Výsledkem je zvýšená odolnost – testy prokázaly zlepšení o 51 % při nárazu z boku, o 70 % při čelním nárazu a střecha zvládne absorbovat i 115 % více energie. Karoserii opustila série křídel a dalších aerodynamických prvků, které jsme vídali v minulých sezónách, přítlak klesl o 15 %.

Jak to zní a jak vypadají nová bezpečnostní světélka:

Diskuze (7) Další článek: Návod, jak na Mezinárodní vesmírnou stanici propašovat kostým gorily

Témata článku: Energie, Toyota, WRC, Nová éra, Hybridní vůz, Vzhled, Mistrovství světa, ElektromotorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Resistance: Retribution najdete v knihovně nového PS Plus. Exkluzivita pro PSP dostala rating v Jižní Koreji

Resistance: Retribution najdete v knihovně nového PS Plus. Exkluzivita pro PSP dostala rating v Jižní Koreji

Na některých trzích už bylo nové PS Plus spuštěno, ale knihovna her stále není kompletní. Neměl by v ní ale chybět díl série Resistance, který vyšel jen na kapesní PSP.

Martin Nahodil
ResistancePSP
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace