El Niño vystřídá La Niña. Mělo by se ochladit, ale možná ne tak moc, jak bychom očekávali

Přírodní meteorologický jev El Niño, který do značné míry přispěl k tomu, že rok 2023 byl nejteplejším rokem v historii a podnítil četné extrémní meteorologické události po celém světě, se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Jeho dopady však budou pokračovat ještě několik měsíců, takže lze předpokládat, že letošní léto bude z hlediska teplot ještě o něco teplejší než to loňské.

Dle Světové meteorologické organizace (WMO) nyní El Niño vykazuje známky svého konce a později v tomto roce ho nahradí jeho chladnější protějšek, označovaný jako La Niña. Oba jevy jsou součástí nepravidelného periodického kolísání větrů a povrchových teplot moře v tropické oblasti východního Tichého oceánu, které ovlivňuje klima ve velké části tropů a subtropů.

Konec El Niño neznamená přestávku

Během období La Niña bývá povrchová teplota moře ve východní rovníkové části středního Tichého oceánu nižší než obvykle o 3 až 5 °C. Tento jev přetrvává nejméně pět měsíců a má rozsáhlý vliv na počasí na celém světě, zejména v Severní Americe, ale i v Evropě.

Letošní fáze La Niña však nemusí přinést takové ochlazení, jaké známe z minulosti. V kontextu oteplování planety v důsledku klimatické změny způsobené člověkem se někteří vědci domnívají, že ochlazující účinek může být zanedbatelný. Změna klimatu způsobuje, že extrémní jevy jsou častější a intenzivnější, a při střetu s ENSO mohou způsobit, že s nimi spojené sušší nebo vlhčí podmínky „zesílí“.

„Konec El Niño neznamená přestávku v dlouhodobých klimatických změnách, protože naše planeta se bude i nadále oteplovat kvůli skleníkovým plynům, které zachycují teplo,“ uvedl v prohlášení zástupce generálního tajemníka WMO Ko Barrett. „Výjimečně vysoké povrchové teploty moře budou i v příštích měsících hrát důležitou roli.“

Poslední El Niño bylo jedno z pěti nejsilnějších

Poslední El Niño, které začalo v červnu loňského roku, se dle Světové meteorologické organizace (WMO) zařadilo mezi pěti nejsilnějších událostí tohoto typu v historii. Přestože se El Niño nyní postupně vytrácí, první čtyři měsíce roku 2024 nadále překonávaly teplotní rekordy. To není překvapivé, protože tento cyklus obvykle zvyšuje teploty celý rok po svém vzniku.

„Chvíli trvá, než se globální atmosférická cirkulace přizpůsobí.“ vysvětluje Michelle L'Heureux, která pracuje jako hlavní prognostička ENSO pro americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). Vědci předpokládají, že neutrální období mezi oběma cykly může začít už mezi květnem a červencem tohoto roku.

Světová meteorologická organizace předpokládá, že teploty nad normálem budou na severní a jižní polokouli přetrvávat až do července. Pouze v rovníkových oblastech se očekávají teploty blízké normálu, případně lehce pod ním. Neutrální období nebude pravděpodobně trvat dlouho – obvykle po tak silném El Niňu brzy následuje La Niňa.

Co přinese La Niña?

La Niña způsobuje ochlazení východního Tichého oceánu po dobu přibližně jednoho až tří let a má na globální počasí opačné účinky než El Niño. Vede k vlhčím podmínkám v Austrálii, jihovýchodní Asii, Indii, jihovýchodní Africe a severní Brazílii, zatímco v částech Jižní Ameriky způsobuje sušší podmínky. Může také přispívat k silnějším hurikánům v Atlantiku. NOAA předpovídá, že USA letos čeká „mimořádná“ sezóna.

La Niña má tendenci snižovat globální teploty, nicméně L'Heureux varovala před přílišnými nadějemi na úlevu v oblastech, jako je jihovýchodní Asie, které byly v poslední době sužovány vlnami veder. Například v centrální části Barmy ve městě Minpu dosáhla na začátku dubna teplota 44 °C, což je poprvé v historii jihovýchodní Asie, kdy teplota vystoupala takto vysoko tak brzy. Na Filipínách teplota na některých místech dosáhla 42 °C.

Aktuální předpovědi Světové meteorologické organizace dávají stejné šance (50 %) buď na neutrální podmínky, nebo na přechod na La Niña během června až srpna 2024. Pravděpodobnost La Niña se během července až září zvyšuje na 60 % a během srpna až listopadu na 70 %.

Diskuze (3) Další článek: Zapomeňte na to, že Microsoft je výrobce Windows. Ty tvoří jen 9 % jeho příjmů

Témata článku: , , , , ,