Elektrická ponorka Kronos vypadá jak rejnok a prý se chystá do války na Ukrajině

Před rokem byla na veletrhu IDEX-2023 v Abú Zabí představena miniponorka Kronos. Plavidlo o rozměrech 7,43 × 9,03 × 2,09 metrů s hmotností 10 tun má design inspirovaný tvarem manty obrovské. Na první pohled zaujme neobvyklým trupem, který umožňuje vysokou rychlost a stabilitu. Kronos může operovat jak na hladině (až 80 km/h), tak pod vodou (až 50 km/h).

Klepněte pro větší obrázek

„Ponorka Kronos s futuristickým hydrodynamickým designem poskytuje vysoký výkon, vynikající účinnost a výrazně snižuje náklady na energii při ponoření. Toto hybridní plavidlo, na jehož vývoji se podílel kvalifikovaný tým designérů, vědců a vývojářů, pohodlně pojme 10 cestujících a je vhodné pro komerční, záchranné i bojové operace.“ uvádí výrobce na oficiálních stránkách.

Elektrická miniponorka Kronos

Ponorka je poháněna elektrickým motorem s výkonem 1200 koňských sil a točivým momentem 2400 Nm, který umožňuje až 18 hodin provozu na baterie. Je také vybavena dieselovým generátorem, který prodlužuje dobu plavby až na 54 hodin, během kterých může urazit více než 2500 kilometrů. Provozní hloubka činí 100 metrů, nicméně v případě potřeby se zvládne ponořit až 250 metrů pod hladinu. Zásoba vzduchu pro posádku postačí na 36 hodin​.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní nabití baterií miniponorky Kronos trvá pouze 1,5 hodiny. To je relativně krátký čas, což umožňuje rychlou přípravu na další mise. Taktéž k doplnění vzduchu pro dýchací systém posádky stačí jen hodina a půl, což zvyšuje autonomii a snižuje potřebu častého vynoření.

Ponorka je doslova našlapaná moderními technologiemi, jako jsou ploché obrazovky napojené na externí kamery a termální senzory, které poskytují 360stupňový rozhled. Konstrukce umožňuje rychlé manévrování a vysokou obratnost, což je klíčové její použití v bojových misích. Kromě toho je vybavena systémem dálkového ovládání, takže ji lze ovládat podobně jako dron.

Klepněte pro větší obrázek

Kronos je vybaven sonary, radary, komunikačními systémy, kamerami pro noční vidění, 360stupňovými kamerami a elektronickým periskopem. Je všestranný, schopný plnit úkoly, jako je dohled na pobřeží, provádění průzkumu, evakuace, a dokonce i útoky na nepřítele.

Neuvěřitelná mrštnost

Neobvyklý tvar zajišťuje vynikající hydrodynamiku, což umožňuje ponorce dosahovat vyšších rychlostí a lepší stability, než mohou nabídnout tradiční ponorky. Vyniká například schopností provést 180stupňový obrat v plné rychlosti, což je užitečné pro únik před torpédy a jinými hrozbami.

Ponorka může nést torpéda a magnetické miny, což ji činí vhodnou pro útočné mise a sabotáž​. Hodí se zejména pro mise typu „hit and run“, při kterých je cílem rychlý útok na nepřítele a následný únik z oblasti před tím, než nepřítel stihne zareagovat.

Ukrajinská válka

Web The Warzone informoval o tom, že se tato ponorka objevila na Ukrajině, kde získala značnou mediální pozornost. Podle zprávy deníku The Kyiv Post ukrajinští inženýři plánují vyzbrojit ponorku „torpédovými střelami“ a tvrdí, že plavidlo bylo úspěšně otestováno pro vojenské použití.

Ponorka dostala do výbavy šest torpéd Black Scorpion, tři na každé straně trupu. Jedná se o 127milimetrová torpéda o délce 1,1 metru a hmotnosti 20 kilogramů, která dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 3 kilometry. Trup je pokrytý speciálním kompozitním materiálem, který pohlcuje sonarový signál a zajišťuje ponorce neviditelnost.

Diskuze (44) Další článek: Před 11 lety ztratil heslo ke kryptopeněžence. Teď ji otevřeli hackeři, uvnitř byly bitcoiny za 68 miliónů

Témata článku: , , , ,