Elektrické formule budou závodit s novými auty. Půjde o nejefektivnější závoďáky na světě

Šampionát Formule E, pořádaný pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA), se pomalu ale jistě připravuje na svou osmou sezónu, jež odstartuje 28. ledna v Saúdské Arábii. V té následující (2022-23) pak hodlá přijít se třetí generací závodních vozů, jejichž testování začne na jaře příštího roku.

Nový typ formule byl exkluzivně představen úzké skupině, sestávající ze zástupců výrobců, týmů, jezdců a partnerů Formule E, ve španělské Valencii, kde probíhá testování před začátkem osmé sezóny. Brífink odhalil řadu inovací v oblasti designu, výkonu a udržitelnosti.

Třetí generace elektrických formulí

Dle pravidel musejí všichni závodníci používat stejné stroje, díky čemuž při závodech záleží především na schopnostech jednotlivých jezdců. Formule třetí generace mají být ve srovnání s aktuálními monoposty menší. Minimálně 40 % elektrické energie budou získávat z rekuperačního brzdění – budou tak prvními formulovými vozy bez zadních hydraulických brzd. Právě kvůli tomu se má jednat o nejefektivnější závodní auta na světě.

Klepněte pro větší obrázek Třetí generace monopostu formule E

Třetí generaci poženou vpřed elektromotory umístěné vpředu i vzadu. Zadní 350kW pohonné ústrojí bude doplněno předním elektrickým motorem s výkonem 250 kW. S celkovým výkonem 600 kW tak bezmála zdvojnásobí výkonnostní charakteristiky vozu.

Podle pořadatele šampionátu Formule E a FIA je poměr výkonu a hmotnosti dvakrát účinnější než u ekvivalentního spalovacího motoru – elektromotory totiž dokážou přeměnit více než 90 % elektrické energie na mechanickou. Monoposty budou schopné dosahovat maximální rychlosti až 320 km/h, tedy srovnatelné s formulemi 1, poháněnými spalovacími motory.

Udržitelné závodění

Nová generace závodních strojů vyniká také v udržitelnosti. Poškozené díly z uhlíkových vláken budou recyklovány inovativním procesem používaným v leteckém a kosmickém průmyslu na nová vlákna, jež budou znovu použitelná pro jiné aplikace. Průkopnický proces dodá do složení pneumatik 26 % udržitelných materiálů.

Klepněte pro větší obrázek Třetí generace monopostu formule E

„Při navrhování vozu třetí generace jsme si dali za cíl ukázat, že vysoký výkon, efektivita a udržitelnost mohou existovat vedle sebe bez kompromisů,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Formule E Jamie Reigle. „Společně s FIA jsme postavili nejefektivnější a nejudržitelnější výkonný závodní vůz na světě. Gen3 je náš dosud nejrychlejší, nejlehčí, nejvýkonnější a nejefektivnější závodní vůz.“

Design nových monopostů je zatím zahalen rouškou tajemství. Na oficiálním webu bylo publikováno pouze několik obrázků zahalených do tmy. S ohledem na fakt, že už za několik měsíců má začít testování, by nemělo trvat příliš dlouho, než si nový vůz budeme moci prohlédnout.

Diskuze (27) Další článek: Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Témata článku: Technika, Elektromobily, Automobily, formule, Elektrická formule, Nové auto, Monopost, Generace, Vůz, FIA, Závoďák, Valencie, Saúdská Arábie, Formule E, Závodní vůzIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva