Elektrické letadlo Rolls-Royce stanovilo světový rekord – dosáhlo maximální rychlosti 623 km/h

Britská společnost Rolls-Royce, která mimo jiné vyrábí letadlové motory, oznámila, že její zcela elektrické letadlo „Spirit of Innovation“ („Duch inovace“) dosáhlo maximální rychlosti 623 km/h. To z něj činí nejrychlejší elektrický dopravní prostředek na světě, uvádí firma v tiskovém prohlášení.

Rolls-Royce věří, že 16. listopadu stanovil tři nové světové rekordy: v maximální rychlosti elektrického letadla, v nejrychlejším vystoupání do výšky 3 000 metrů s časem 202 sekund a v nejvyšší rychlosti na vzdálenost 9,3 míle (15 kilometrů), která činí 532,1 km/h.

Duch inovace lámal rekordy

Rolls-Royce předložil údaje ze svých rekordních letů Mezinárodní letecké federaci (FAI), která je zodpovědná za certifikaci světových leteckých rekordů. „Doufáme, že FAI v blízké budoucnosti certifikuje a oficiálně potvrdí úspěchy týmu,“ uvedla kultovní firma v prohlášení.

„Létat se Spirit of Innovation touto neuvěřitelnou rychlostí a věřit, že jsme překonali světový rekord v letu s plně elektrickým pohonem, je významná událost,“ řekl zkušební pilot Phill O'Dell, jež rekordní lety absolvoval. „Je to vrchol mé kariéry a neuvěřitelný úspěch celého týmu. Příležitost stát v čele další průkopnické kapitoly příběhu společnosti Rolls-Royce, která se snaží přinést budoucnost letectví, je jako z říše snů.“

Podle Rolls-Royce je Spirit of Innovation s maximální rychlostí 623 km/h nejrychlejším plně elektrickým dopravním prostředkem na světě ve vzduchu, na moři i na zemi. Letoun byl postaven v rámci projektu společnosti ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight).

Budoucnost elektrických letadel

Letecký průmysl experimentuje s několika metodami snižování emisí uhlíku. Elektrická letadla jsou aktuálně značně omezená technologiemi baterií, jež v současné době nedokážou pojmout dostatek energie pro dlouhé lety. Například experimentální elektrické letadlo NASA Maxwell X-57 může letět pouze 40 minut v kuse.

Současné baterie mají padesátkrát menší energetickou hustotu než letecké palivo. Jsou však použitelné pro velmi krátké lety, jako je například 30minutový přelet mezi Vancouverem a Victorií v Kanadě. Na rozdíl od spalovacích motorů si elektromotory zachovávají plný výkon i při stoupání letadla, což je ideální pro pokusy o dosažení rekordu, jak právě ukázal letoun Spirit of Innovation.

Ačkoli je budoucnost elektrických letadel nejistá, je projekt Spirit of Innovation krokem správným směrem. Letoun využívá elektrický motor s výkonem 400 kW (asi 535 koní) a také „akumulátor s nejvyšší hustotou, jaký byl kdy v letectví sestaven“, uvádí Rolls-Royce. Bez ohledu na to, zda budou rekordy certifikovány FIA, poskytl neocenitelné údaje pro budoucí vývoj elektrifikované dopravy.

Diskuze (59) Další článek: Paint.net opět zrychluje. Současně ukončuje podporu 32 bitů a Windows 7/8.1

Témata článku: Technika, Budoucnost, Doprava, Letadla, Létání, Elektřina, Kanada, Rekordy, Rolls-Royce, Rekord, Maximální rychlost, Vancouver, Světový rekord, Letadlo, FAI, Let, ACCEL, Victoria, Dopravní prostředkyIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola