Elektrické Volvo EX90 ohlídá, zda neřídíte pod vlivem alkoholu. Může také kompletně převzít kontrolu

Automobilka Volvo oznámila, že 9. listopadu představí svůj nový vlajkový elektromobil. SUV s označením EX90 má nahradit stávající vlajkovou loď XC90 s benzinovým motorem a stát se tak dalším krokem v úplném přechodu značky na elektrický pohon, plánovaném na rok 2030.

Novinka poutá pozornost řadou funkcí, včetně lidaru s dlouhým dosahem a senzorů ve vozidle, jež rozpoznají, pokud je řidič rozptýlený nebo pod vlivem alkoholu. Nové technologie, z nichž některé budou součástí základní výbavy, mají posílit pověst Volva v oblasti bezpečnosti v době, kdy se automobilový průmysl opírá o senzory a software poháněný umělou inteligencí, jejichž cílem je zabránit smrtelným dopravním nehodám.

Volvo EX90 dohlédne na cestu i na řidiče

Nový elektromobil bude vybaven „jednou z nejpokročilejších sad senzorů na trhu“, čítající osm kamer, pět radarů, 16 ultrazvukových senzorů a špičkový lidar. Lidar umístěný na střeše bude řidiči pomáhat vyhýbat se vnějším překážkám, zatímco dvě kamery uvnitř vozidla budou sledovat chování očí řidiče a zjišťovat, zda dává pozor, nebo jestli není indisponovaný.

Vozidlo bude schopné v případě potřeby zasáhnout – například pokud zjistí, že se řidič nesoustředí na řízení, kamery to zachytí a palubní systém spustí sérii varování, jež mají zajistit náležitou pozornost. Pokud řidič nezareaguje, začne vozidlo zpomalovat, nakonec zastaví na krajnici a aktivuje výstražná světla.

„Náš výzkum ukazuje, že pouhým sledováním toho, kam se řidič dívá, jak často a jak dlouho má zavřené oči, můžeme zjistit mnoho informací o jeho stavu,“ uvedla vedoucí technická expertka Emma Tivesten. „Díky tomu, že systém snímání vychází z výsledků výzkumu, dokáží naše vozy rozpoznat, zda jsou schopnosti řidiče sníženy, třeba z důvodu ospalosti, rozptýlení nebo jiných příčin, a nabídnout adekvátní pomoc způsobem, který nejlépe odpovídá dané situaci.“

Auto, které porozumí svému řidiči

Volvo už několik let hovoří o využití kamer ve vozidle k prevenci řízení pod vlivem alkoholu a v minulosti avizovalo, že tuto technologii uvede na trh do roku 2020. Výrobce si zakládá na bezpečnosti svých prémiových vozů, proto mimo jiné jako jeden z prvních zavedl ve všech nových modelech omezení maximální rychlosti na 180 km/h. Automobilka doufá, že s uvedením SUV EX90 tuto pověst ještě posílí.

Svou roli v systému sledování řidiče bude hrát i kapacitní volant, jež bude vyhodnocovat jeho chování a způsob řízení. „Pomocí naší patentované technologie pro snímání vzorců pohledu a chování při řízení v reálném čase bude vůz schopen v případě potřeby přijmout vhodná opatření a pomoci řidiči.“ uvádí tisková zpráva.

Systémy vozidla tak budou sledovat nejen vozovku a prostor kolem sebe, ale též řidiče za volantem. Elektrické Volvo EX90 bude prvním sériově vyráběným vozem vybaveným „systémem porozumění řidiči“ („driver understanding system“), jež bude fungovat jako ostražitý spolujezdec a bude se snažit zabránit tomu, aby se řidiči nebo samotnému vozidlu něco stalo.

Našlapané moderní technikou

Jedním z klíčových prvku je nový lidar (Light Detection and Ranging) - senzor, který auto využívá k detekci objektů, mu pomáhá „vidět“ ostatní účastníky silničního provozu, jako jsou auta, chodci a cyklisté. Tato komponenta bývala velmi drahá, nicméně její cena v průběhu let klesala. Firma Luminar, která Volvu dodává lidary, uvedla, že její senzory budou stát 1 000 dolarů za kus, přičemž cílem je snížit tuto cenu na 500 dolarů.

Volvo je jednou z mála automobilek, které zařadily tento výkonný senzor do svých vozů. Označuje jej za nezbytnou součást své snahy zcela eliminovat smrtelné dopravní nehody. Lidar v modelu EX90 bude mít dosah 250 metrů a při jízdě dálniční rychlostí bude schopen detekovat „něco tak malého a tmavého, jako je pneumatika ležící na černé silnici 120 metrů před vozem“.

EX90 bude také prvním modelem, který bude vybaven novým pokročilým asistenčním systémem Volvo Ride Pilot, jež umožní vozidlu řídit na dálnici samo bez zásahu řidiče. Představitelé firmy uvedli, že systém Ride Pilot nebude po řidiči vyžadovat, aby po jeho aktivaci sledoval vozovku. Funkce bude nejprve uvedena do provozu v Kalifornii jako předplacená služba.

Diskuze (15) Další článek: Dlouhá výdrž i dobrý výkon. Pomocí Ryzenů 7020 chce AMD vystrnadit Intel z levných notebooků

Témata článku: Technologie, Technika, Bezpečnost, Elektromobily, Automobily, Kamera, Autonomní vůz, lidar, Volvo, Alkohol, Řidič, Elektromobil, Senzor, Vozidlo, Kalifornie, Vůz, Digitální kamery na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Pokračování arkádových závodů od EA zkombinuje realistickou grafiku s oživlým graffiti.

Martin Nahodil
Need for Speed UnboundDatum vydáníOznámení
Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

Google Pixel Watch. Berou si to nejlepší od Fitbitu, navrch přidávají nový WearOS a procesor od Samsungu

** Google ukázal své první hodinky s WearOS 3.5 ** Měření kompletně obstarává měřič a software od Fitbitu ** Procesor dodal Samsung, baterie je jednodenní

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně