Elektrický obytný vůz Grounded ujede na nabití 400 km. Má internet přes Starlink a soláry na střeše

Nový elektrický obytný vůz Grounded G2 sice nemá ambice nahradit své protějšky s naftovým pohonem, přesto může být pro některé zákazníky zajímavou alternativou. Díky akumulátorům s celkovou kapacitou 165 kWh ujede při plném zatížení až 400 kilometrů, čímž překonává dojezd předchozí generace o více než 220 kilometrů. O zajímavé novince informuje magazín The Verge.

Vozidlo je poháněno vysokonapěťovou baterií BrightDrop, a dále obsahuje baterii s kapacitou 10 kWh, jejímž úkolem je napájení palubních spotřebičů. Tato baterie může být nabíjena z volitelných solárních panelů na střeše s maximálním výkonem 640 wattů, vysokonapěťové baterie vozidla, nebo z vnějšího zdroje.

Elektrický „obytňák“ Grounded G2

„G2 se radikálně liší od všech ostatních modelů obytných vozů na trhu,“ řekl generální ředitel Grounded Sam Shapiro, bývalý vedoucí softwarový inženýr SpaceX, který pracoval na projektu Starlink. „Je to zásadní krok směrem k budoucnosti plně elektrifikovaných obytných vozů a činí udržitelné cestování skutečně dosažitelným.“

Grounded je startup zabývající se výrobou elektrických obytných vozů, který v roce 2022 založilo několik bývalých inženýrů z Tesly a SpaceX. V současné době funguje v rámci inkubátoru sponzorovaného detroitskou automobilkou Ford.

Zatímco model G1 byl postaven na podvozku Ford E-Transit, nová generace G2 vychází z platformy GM BrightDrop Zevo 600. Nabízí pohon všech kol, výrazně lepší dojezd a 17 metrů krychlových obytného prostoru.

„Model G2 jsme navrhli tak, aby byl co nejflexibilnější, přičemž náš modulární interiér splňuje slib, že interiér obytného vozu bude možné neustále vylepšovat,“ říká Shapiro. „V průběhu času, jak se mění váš život a způsoby využívání, se vozidlo může měnit s vámi. Zákazníci si mohou moduly vyměnit sami tak, že odstraní některé spojovací prvky, vyjmou jeden modul a vloží nový.“

Výbava a ovládání z aplikace

Z palubní výbavy zmiňme například možnost připojení k internetu přes satelitní systém Starlink. Nechybí ani vytápění či chlazení obytného prostoru, kuchyň vybavená lednicí, mrazákem, dřezem a indukční deskou, sprcha, vana, sedadla se sklopným stolem nebo manželská postel.

Grounded G2 je vybaven špičkovou integrovanou elektronikou a vlastním softwarem aktualizovaným přes OTA. Obsahuje senzory, které zajišťují ovládání prostředí, zobrazování využití a diagnostiku potenciálních problémů. Postupem času se software učí pravidelné vzorce a optimalizuje zážitek.

Budoucí majitelé mohou obytný vůz ovládat a nastavovat pomocí mobilní aplikace Grounded+, která umožňuje vzdálené ovládání osvětlení, teploty a zábavních systémů. Kromě toho poskytuje informace o stavu baterií, zásobách vody a aktuální poloze.

Jakmile zákazník složí zálohu ve výši 100 dolarů, firma Grounded ho osloví, domluví si s ním schůzku ohledně návrhu a následně zahájí stavbu na zakázku. Cena za nejnižší model začíná na 195 000 dolarech, což je v přepočtu přibližně 4,6 milionů korun. Zajímavostí je záruka na osm let, respektive na 160 tisíc ujetých kilometrů.

Diskuze (10) Další článek: Hurikány zesilují rychleji než v 70. letech, lidé mají méně času na evakuaci. Může za to globální oteplování

Témata článku: , , , , , , , , ,