Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

  • S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý
  • Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h
  • Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Jetson je švédská firma, která si klade za cíl změnit způsob cestování. Svým osobním elektrickým létajícím dopravním prostředkem, připomínajícím dron, chce zpřístupnit oblohu všem. Na jaře roku 2018 dokončila první prototyp a od té doby její inženýři a konstruktéři pracovali na verzi vhodné pro běžné uživatele.

Po stovkách úspěšně absolvovaných letů je výsledkem tohoto projektu Jetson ONE – komerčně dostupné osobní elektrické létající přibližovadlo, se kterým může létat prakticky kdokoli. Omezená série pro rok 2022 čítající dvanáct kusů byla prakticky ihned vyprodána a firma nyní přijímá objednávky na rok 2023, přičemž v pořadníku zbývají poslední tři místa.

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE

Na videu z prvního startu je vidět, jak se Jetson ONE pohybuje nad zemí v pouštní lokalitě. Podle webových stránek výrobce může osobní dron letět až 20 minut v kuse a dosáhnout maximální rychlosti 102 km/h. Stroj s tělem z hliníku má rozměry 248 × 150 × 103 centimetrů (ve složeném stavu na šířku jen 90 centimetrů) a váží pouhých 86 kilogramů.

Elektrický osobní vrtulník se může pohybovat ve výšce nad 1500 stop (tj. cca 457 metrů). K jeho ovládání slouží tříosý joystick a regulátor výkonu. Pohon osmi elektrických motorů zajišťuje lithium-iontová baterie, kterou lze při použití běžné 220V zásuvky nabít na 100 % během jedné hodiny.

Nová konstrukce využívá koaxiální konfiguraci motorů, která zajišťuje bezpečné přistání i v případě selhání jednoho z nich. Řídící počítač udržuje bezpečné parametry letu a dokáže udržet stroj ve stabilní poloze, i když uživatel nemá ruce na řízení.

Pilot sedí v sedadle z uhlíkového a kevlarového kompozitu a je připoután bezpečnostním postrojem. Zesílené panely kolem jeho trupu, hlavy a nohou zajišťují ochranu v případě nárazu. Posledním klíčovým prvkem je balistický záchranný systém v podobě padáku, který v nejhorším případě dokáže vrtulník i s jeho pilotem bezpečně dopravit na zem.

Budoucnost dopravy je v eVTOL

Létající elektrické dopravní prostředky s kolmým startem (eVTOL) jsou často prezentovány jako řešení individuální dopravy v přeplněných městech. Na jejich vývoji pracuje řada firem z celého světa, avšak ve většině případů jde zatím maximálně o funkční testovací prototypy.

Zakladatel a technický ředitel společnosti Jetson Tomasz Patan řekl: „Jetson ONE je postaven na pevném hliníkovém rámu s osmi výkonnými elektromotory. Využívá kompozitní uhlíková vlákna a nejmodernější 3D tištěné komponenty, díky čemuž je jeho konstrukce extrémně lehká. Je také vybaven mnoha bezpečnostními prvky včetně redundantního pohonného systému a balistického padáku.“

Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun) a zákazníkům bude dodáván jako částečně (z 50 %) smontovaná stavebnice k dokončení. Balení bude obsahovat vše potřebné – počínaje hliníkovým rámem až po řídicí jednotky, vrtule a motory. Součástí bude pochopitelně podrobný návod k sestavení.

„Naším posláním je zpřístupnit létání každému,“ říká spoluzakladatel Peter Ternstrom. „Jetson ONE je elektrický vrtulník, který můžete vlastnit a řídit. Máme v úmyslu udělat z každého pilota.“

Diskuze (33) Další článek: Tip: Jak upravit profil na Identitě občana a přihlásit se k očkování

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,