Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

  • S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý
  • Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h
  • Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Jetson je švédská firma, která si klade za cíl změnit způsob cestování. Svým osobním elektrickým létajícím dopravním prostředkem, připomínajícím dron, chce zpřístupnit oblohu všem. Na jaře roku 2018 dokončila první prototyp a od té doby její inženýři a konstruktéři pracovali na verzi vhodné pro běžné uživatele.

Po stovkách úspěšně absolvovaných letů je výsledkem tohoto projektu Jetson ONE – komerčně dostupné osobní elektrické létající přibližovadlo, se kterým může létat prakticky kdokoli. Omezená série pro rok 2022 čítající dvanáct kusů byla prakticky ihned vyprodána a firma nyní přijímá objednávky na rok 2023, přičemž v pořadníku zbývají poslední tři místa.

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE

Na videu z prvního startu je vidět, jak se Jetson ONE pohybuje nad zemí v pouštní lokalitě. Podle webových stránek výrobce může osobní dron letět až 20 minut v kuse a dosáhnout maximální rychlosti 102 km/h. Stroj s tělem z hliníku má rozměry 248 × 150 × 103 centimetrů (ve složeném stavu na šířku jen 90 centimetrů) a váží pouhých 86 kilogramů.

Elektrický osobní vrtulník se může pohybovat ve výšce nad 1500 stop (tj. cca 457 metrů). K jeho ovládání slouží tříosý joystick a regulátor výkonu. Pohon osmi elektrických motorů zajišťuje lithium-iontová baterie, kterou lze při použití běžné 220V zásuvky nabít na 100 % během jedné hodiny.

Nová konstrukce využívá koaxiální konfiguraci motorů, která zajišťuje bezpečné přistání i v případě selhání jednoho z nich. Řídící počítač udržuje bezpečné parametry letu a dokáže udržet stroj ve stabilní poloze, i když uživatel nemá ruce na řízení.

Pilot sedí v sedadle z uhlíkového a kevlarového kompozitu a je připoután bezpečnostním postrojem. Zesílené panely kolem jeho trupu, hlavy a nohou zajišťují ochranu v případě nárazu. Posledním klíčovým prvkem je balistický záchranný systém v podobě padáku, který v nejhorším případě dokáže vrtulník i s jeho pilotem bezpečně dopravit na zem.

Budoucnost dopravy je v eVTOL

Létající elektrické dopravní prostředky s kolmým startem (eVTOL) jsou často prezentovány jako řešení individuální dopravy v přeplněných městech. Na jejich vývoji pracuje řada firem z celého světa, avšak ve většině případů jde zatím maximálně o funkční testovací prototypy.

Zakladatel a technický ředitel společnosti Jetson Tomasz Patan řekl: „Jetson ONE je postaven na pevném hliníkovém rámu s osmi výkonnými elektromotory. Využívá kompozitní uhlíková vlákna a nejmodernější 3D tištěné komponenty, díky čemuž je jeho konstrukce extrémně lehká. Je také vybaven mnoha bezpečnostními prvky včetně redundantního pohonného systému a balistického padáku.“

Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun) a zákazníkům bude dodáván jako částečně (z 50 %) smontovaná stavebnice k dokončení. Balení bude obsahovat vše potřebné – počínaje hliníkovým rámem až po řídicí jednotky, vrtule a motory. Součástí bude pochopitelně podrobný návod k sestavení.

„Naším posláním je zpřístupnit létání každému,“ říká spoluzakladatel Peter Ternstrom. „Jetson ONE je elektrický vrtulník, který můžete vlastnit a řídit. Máme v úmyslu udělat z každého pilota.“

Diskuze (33) Další článek: Tip: Jak upravit profil na Identitě občana a přihlásit se k očkování

Témata článku: Doprava, Prototyp, Letadla, Helikoptéry, Létání, Drony, Rychlost, Americký dolar, Jetson, Vrtulník, Stroj, Dopravní prostředky, Maximální rychlost, Drony na Heureka.czNa uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

Na uživatele Androidů se valí další malware, který jim chce vysát bankovní účty

** Android je opět cílem útoků zákeřného malwaru ** V nové verzi stále primárně krade data pro přístup k bankovnictví ** Nově však po ukončení „neplechy“ dokáže smazat celý telefon!

Martin Chroust
AntivirusMobilní bankovnictvíMalware
Horizon: Forbidden West vypadá skvěle i na PlayStationu 4 Pro. Sony zveřejnilo nové záběry

Horizon: Forbidden West vypadá skvěle i na PlayStationu 4 Pro. Sony zveřejnilo nové záběry

Vydání první letošní exkluzivity PlayStationu už se blíží. S oznámením, že je hra hotová, přišla také ukázka z PS4 Pro verze.

Martin Nahodil
Horizon: Forbidden WestVideo
Další State of Play má podle spekulací proběhnout na začátku února

Další State of Play má podle spekulací proběhnout na začátku února

Už je to pár měsíců, co jsme viděli poslední prezentaci novinek pro PlayStation. Podle insidera Toma Hendersona bychom se další měli dočkat začátkem února.

Martin Nahodil
PlayStationSpekulace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tady to půjde snadno. Opravy Samsungu Galaxy S21 FE nebudou nijak časově náročnou operací

Tady to půjde snadno. Opravy Samsungu Galaxy S21 FE nebudou nijak časově náročnou operací

** Na světě je první rozborka Samsungu Galaxy S21 FE ** Opravy telefonu by měly být velmi jednoduchou záležitostí ** Čipset kryje grafit a v těle najdeme i vypařovací komoru

Martin Chroust
GalaxyRozborka
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda