Elektromobilita není pro chudé. Za výměnu baterií v Tesle Model 3 zaplatí majitelé třetinu ceny nového vozu

Vyplatí se pořízení elektromobilu, nebo z hlediska pořizovací ceny a provozních nákladů vyjde levněji auto se spalovacím motorem? Náklady na pořízení, provoz a údržbu se v obou případech značně liší a dojít k nějakému jednoznačnému závěru, co je výhodnější, není úplně triviální.

Začneme-li pořizovací cenou, pak musíme konstatovat, že elektromobily jsou obecně dražší než jejich konvenční protějšky. Ceny elektřiny a paliv se sice v jednotlivých zemích (často až zásadně) liší, nicméně v tomto směru vyjde většinou jako výhodnější auto s elektrickým pohonem.

Elektromobily jsou dražší

Jenže zatímco nádrž na palivo v automobilu se spalovacím motorem většinou vydrží celou dobu jeho životnosti, v případě akumulátorů v elektromobilech se jejich vlastnosti v průběhu času zhoršují. Nakonec bude nutné je vyměnit za nové, což obnáší nemalou finanční investici.

V rámci objektivity je však nutné podotknout, že auta se spalovacími motory mají celou řadu komponent, jež v elektromobilech nenajdete. I tyto součástky mají svou životnost a je nutné je po nějaké době či po určitém počtu ujetých kilometrů vyměnit. Samozřejmě to není zadarmo.

Vezměme v úvahu aktuálně nejdostupnější elektromobil od Tesly – Model 3. Jeho cena začíná na 47 000 dolarech (tj. cca 1,1 milionů korun), nicméně s doplňkovou výbavou se hravě vyšplhá až na 60 000 dolarů (cca 1,4 milionů korun).

Za baterii u Tesly zaplatíte třetinu ceny

Podle Kelly Blue Book činila průměrná cena nového elektromobilu v dubnu loňského roku 51 532 dolarů (cca 1,2 milionů korun), zatímco průměrná cena kompaktního vozu na benzin činí 22 798 dolarů (cca 538 tisíc korun) a v případě SUV nebo crossoveru 31 033 dolarů (cca 733 tisíc korun).

Výrobci elektromobilů s oblibou argumentují skutečností, že majitelé ušetří na pohonných hmotách a dalších provozních nákladech – zejména na údržbě. Jsou zde však skryté náklady – například výměna baterie u vozu Tesla Model 3 bude dle časopisu Recurrent v tomto roce stát třetinu celkové ceny vozu.

Buďme konkrétní: výměna akumulátorů Modelu 3 přijde přibližně na 15 800 dolarů (cca 373 tisíc korun). V porovnání s jinými značkami, jako jsou Nissan, Chevrolet a Hyundai, jsou náklady na výměnu akumulátoru u Tesly výrazně vyšší. Pro srovnání: u elektromobilu Hyundai Ioniq přijde výměna baterií na přibližně 2 850 dolarů (cca 67 tisíc korun).

Omezená záruka na baterii

Výhodou v tomto směru je skutečnost, že technologie výroby baterií pro elektromobily je stále lepší, účinnější a levnější. Agentura Bloomberg proto očekává, že do roku 2030 klesnou výrobní náklady na 100 dolarů za kilowatthodinu a možná až na 58 dolarů za kilowatthodinu. Problémy v dodavatelském řetězci, týkající se lithia a dalších prvků používaných v bateriích, by však mohly klesající cenový trend zpomalit.

Oficiální omezená záruka Tesly se vztahuje na výměnu baterie pro Model 3 s pohonem zadních kol po dobu osmi let nebo 160 000 kilometrů, podle toho, co nastane dříve, přičemž „minimální kapacita baterie se po dobu záruky zachová přinejmenším na 70 %“. Pro verzi Model 3 Long Range platí záruka osm let nebo 190 000 kilometrů. Tesla se však může v rámci záruky rozhodnout, zda poškozenou baterii opraví, nebo jestli ji vymění za novou.

Záruka se vztahuje pouze na poruchy nebo poškození způsobené výrobní vadou. Pokud dojde k poškození baterie v důsledku kolize, vystavení ohni, vodě, neautorizované opravy, nesprávné údržby, zemětřesení, vichřici, jízdě v terénu a dalším událostem, platí opravu či výměnu majitel.

Diskuze (58) Další článek: Čeští dezinformátoři se opět nadechují. I přes zablokování se pomalu vracejí na původní návštěvnost

Témata článku: Technika, Elektromobily, Tesla, Automobily, Baterie, Peníze, Elektromobilita, Akumulátory, Nissan, Hyundai, Lithium, Hyundai Ioniq, Záruka, Chevrolet, Výměna, Bloomberg, Nový vůz, Výměna baterie, Dolar, Model, ElektromobilHrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

Hrajeme si v PowerShellu: Když Luboška zapne počítač, okamžitě nám dorazí e-mail

** Hrátky v PowerShellu pokračují ** Dnes se naučíme vytahovat informace ze systému ** A naplánujeme úlohu, když se ve Windows něco stane

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

Šalinoleaks: Odposloucháváme pražské šaliny, autobusy a vlaky a kreslíme je na mapu

**Kde jsou právě teď pražské tramvaje, autobusy a příměstské vlaky? ** Zobrazí je oficiální mapa a mobilní aplikace ** Věděli jste ale, že je k dispozici také API? Dnes si ho vyzkoušíme

Jakub Čížek
GISDopravaPojďme programovat elektroniku