Elektromobily s dojezdem aspoň 1000 km. Většinou jen slibují, některé už se dají koupit a jeden míří výrazně dál

  • Primární nedostatek elektromobilů známe – dojezd.
  • Mercedes ujel v běžném provozu přes 1000 kilometrů na jedno nabití.
  • Seznam elektromobilů, které se této metě blíží, nebo to slibují.

Mercedes Vision EQXX

Nejznámější přírůstek do klubu elektromobilů, které ujedou 1000 kilometrů dokázal, že je toho schopen i za podmínek běžného provozu. To je zásadní rozdíl proti mnoha dřívějším pokusům různých nadšenců, kteří byli schopni zajet podobné rekordy s běžnými vozy na uzavřených tratích a velmi nízkou rychlostí. To se podařilo například s v Česku vyráběným Hyundaiem Kona electric, který při jízdě průměrnou rychlostí 30 km/h zvládl ujet 1026 km.

Mercedes navíc nešel cestou gigantické baterie, ale mnohem náročnějším zaměřením na celkovou efektivitu. K pokoření 1000 kilometrů mu tak stačí pasivně chlazený akumulátor s kapacitou 100 kWh, který sice patří k těm největším mezi produkčními vozy, ale například sériově vyráběný Mercedes EQS se 107 kWh zvládne jen asi 600 km na nabití, stejně jako Tesla Model S se 100 kWh.

Mercedesu se podařilo zmenšit fyzickou velikost baterie EQXX proti srovnatelné v modelu EQS o 50 % a snížit její váhu o 30 %, při zachování podobné kapacity. Nejvíce pomohla křemíková anoda (namísto obvyklého grafitu). S rámem akumulátor váží jen 495 kg a 4,6 metru dlouhý sedan jen 1750 kg, ve srovnání s 2,5 tunami EQS. Skvělá je také aerodynamika s koeficientem odporu cd= 0,17. Efektivitě pomáhá také 900V palubní síť, díky které si auto vystačí s tenčími, a tedy lehčími kabely. Trochu energie je schopen dodat také solární panel na střeše, který ji ukládá do samostatné baterie a pohání palubní systémy a elektroniku, například klimatizaci, světla či infotainment.

Rekordní jízda z německého města Sindelfingen přes švýcarské Alpy a severní Itálii do městečka Cassis v jižní Francii zabrala 12 hodin a 2 minuty – z toho v pohybu byl vůz 11 hodin a 32 minuty, teploty se pohybovaly od 3 do 18 stupňů Celsia. Elektromobil trasu zvládl průměrnou rychlostí 87,4 km/h, na německé dálnici jel nejvýš 140 km/h. Nejel tedy závratnou rychlostí, ale rozhodně nezdržoval provoz.

Klepněte pro větší obrázek
Do výroby nepůjde, některé prvky ano! Hladká příď, solární střecha, pohonný systém a 900voltová architektura v roce 2024, baterie s novou chemií snad o rok později.

Do cíle Mercedes dorazil s 15% stavem baterie, a zbylým dojezdem okolo 140 kilometrů. Průměrná spotřeba činila pouhých 8,7 kWh/100 km, což je méně, než za kolik je schopen jezdit Hyundai Ioniq electric, nejúspornější produkční vůz současnosti (WLTP průměr 12,3 kWh).

Celé auto ne, jeho části ano

Mercedes Vision EQXX je ale bohužel jen koncept, který firma nehodlá vyrábět sériově. Některé z prvků však použije ve svých budoucích modelech. Konkrétně se mluví o aerodynamických prvcích, jako je hladká příď bez masky, nebo nárazník s otvorem pro vzduch ve spodní části. Pohonný systém odvozený od modelu EQXX, který je tvořený jednotkou obsahující elektromotor, převodovku a elektroniku by se mohl se mohl v produkčních vozech objevit v roce 2024.

Ve stejné době by se mohla začít ve vozech Mercedes používat i 900voltová architektura. Samotná baterie, která využívá novou chemii, je také plánovaná na roky 2024 a 2025, kdy se její cena snad dostane na podobnou úroveň jako současná řešení. A dočkáme se i solární střechy, sloužící k napájení 12V palubních systémů.

Mezi premianty v dojezdu patří i sériový Mercedes EQS, který ale není nijak zvlášť úsporný a pomáhá si velkou baterií o kapacitě 107,8 kWh. Dokáže z ní vytáhnout energii až pro 782 kilometrů.

Diskuze (64) Další článek: Nejoblíbenější klávesnice od Logitechu dorazí v přepracované verzi. Největší výtku bohužel neřeší

Témata článku: SpaceX, Elektromobily, Amazon, Elon Musk, Tesla, USA, Tesla Motors, Automobily, Evropa, Čína, Baterie, Elektromobilita, Mercedes, Norsko, Koncept, Akumulátory, Kia, Hyundai, Porsche, CATL, Lightyear, KWh, Kalifornie, Tesla roadster, Alibaba