Elektronické cigarety pomáhají přestat kouřit efektivněji než náplasti, pastilky nebo žvýkačky | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Elektronické cigarety pomáhají přestat kouřit efektivněji než náplasti, pastilky nebo žvýkačky

Přestože jsou elektronické cigarety spojovány s celou řadou potenciálních zdravotních problémů, nový výzkum ukázal, že tato zařízení mohou kuřákům nabídnout nejlepší šanci, jak se jednou provždy zbavit svého zlozvyku. Podrobnosti přináší web StudyFinds.

Nejnovější systematický přehled vědeckých studií provedený odborníky z University of Massachusetts Amherst odhalil, že nikotinové elektronické cigarety pomáhají kuřákům přestat kouřit účinněji než ostatní běžně dostupné možnosti náhradní nikotinové terapie, jako jsou náplasti, žvýkačky či pastilky.

Více než osm milionů úmrtí ročně

V celosvětovém měřítku zůstávají klasické cigarety hlavní příčinou nemocí i úmrtí, kterým lze předcházet, a připisuje se jim více než 7 milionů úmrtí ročně. Dalších zhruba 1,3 milionů úmrtí je přičítáno na vrub pasivnímu kouření.

Elektronické cigarety se o těch klasických liší zejména tím, že nespalují tabák, ale zahřívají tekutiny, ve kterých se mísí nikotin s různými příchutěmi. Konzumenti tak namísto škodlivého tabákového kouře vdechují aerosol, který obsahuje nikotin. Běžné cigarety proti tomu vystavují uživatele složitému koktejlu chemických látek, o nichž je známo, že způsobují řadu nemocí.

„V Anglii, zcela odlišné od zbytku světa, byly elektronické cigarety přijaty orgány veřejného zdraví jako nástroj, který pomáhá lidem snižovat zdravotní škody způsobené kouřením,“ konstatuje odborná asistentka pro zdravotní politiku a propagaci na Fakultě veřejného zdraví a zdravotnických věd Jamie Hartmann-Boyce ve zprávě pro média.

Elektronické cigarety jsou méně škodlivé

„Máme zcela jasné důkazy o tom, že nikotinové elektronické cigarety, ačkoli nejsou bez rizika, jsou podstatně méně škodlivé než kouření klasických cigaret,“ dodává Hartmann-Boyce. „Někteří lidé, kteří v minulosti neměli úspěch s jinými pomůckami pro odvykání kouření, uvádějí, že jim pomohly právě e-cigarety.“

„Většina dospělých v USA, kteří kouří, s tím chce přestat, ale pro mnohé je to nesmírně obtížné,“ říká Hartmann-Boyce, která předtím vedla výzkum na Oxfordské univerzitě v Anglii. „Potřebujeme řadu vědecky podložených možností, které by lidé mohli využít k odvykání kouření, protože někteří kuřáci musejí vyzkoušet několik různých způsobů, než najdou ten, který jim vyhovuje.“

Systematický přehled, publikovaný v Cochrane Database of Systematic Reviews, zahrnoval 88 studií čítajících více než 27 235 účastníků. Většina analyzovaných studií proběhla ve Spojených státech, Velké Británii nebo Itálii. Výsledky ukázaly, že ze sta osob, které k odvykání kouření používají elektronické cigarety, se povede přestat kouřit osmi až desíti.

Lepší než náplasti, pastilky nebo žvýkačky

To je citelně více než v případě alternativní nikotinové terapie, která pomáhá ke kýženému výsledku zhruba šesti osobám ze sta. Jen čtyřem procentům kuřáků se daří zbavit se svého zlozvyku zcela bez jakékoli nikotinové alternativy.

Vědci vysvětlují, že lidé, kteří nejsou na nikotinu závislí, by se měli elektronickým cigaretám vyhýbat kvůli jejich možným zdravotním rizikům. Pro lidi, kteří již kouří, však e-cigarety představují způsob, jak zlepšit své zdraví a snížit rizika tím, že přestanou kouřit.

„Ne všechno je buď zcela škodlivé, nebo prospěšné,“ poznamenává Hartmann-Boyce. „Různé věci mohou mít na odlišné populace různý dopad. Důkazy ukazují, že nikotinové elektronické cigarety mohou lidem pomoci přestat kouřit a že lidé, kteří nekouří, by e-cigarety používat neměli.“

V USA e-cigarety nepodporují

Hartmann-Boyce srovnává kouření tabáku a e-cigaret s léčbou užívání návykových látek zahrnující opioidy. „Nebudeme předepisovat metadon lidem, kteří nejsou závislí na opioidech,“ poznamenává. „Ale u lidí závislých na opioidech uznáváme, že metadon je užitečná věc.“

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který je zodpovědný za regulaci elektronických cigaret, schválil sedm různých prostředků, které pomáhají dospělým přestat kouřit. Elektronické cigarety však mezi ně bohužel nepatří.

„I když některé e-cigarety mohou dospělým kuřákům pomoci zcela opustit nebo výrazně omezit používání škodlivějších spalovaných cigaret, zákonná norma o veřejném zdraví vyvažuje tento potenciál známým a značným rizikem s ohledem na přitažlivost, užívání a používání těchto vysoce návykových výrobků mládeží,“ uvedl v prohlášení komisař FDA Robert Califf .

Určitě si přečtěte

Články odjinud