Elon Musk by rád poslal první Starship na Mars už v roce 2024

Elon Musk by rád poslal první Starship na Mars již za 4 roky. Uvedl to během nedávného rozhovoru se zakladatelem organizace Mars Society Robertem Zubrinem.

Musk konkrétně hovořil o využití „druhého okna“, tedy období, kdy má rudá planeta nejpříhodnější postavení k Zemi. To nastává každých 26 měsíců.

První nadcházející „okno“ se otevře v roce 2022 a druhé právě někdy v průběhu roku 2024. Velkou otázkou však je, zda Starship v té době již bude na takovou misi připravena.

„SpaceX přijímá největší výzvu, kterou je transportní systém,“ konstatoval Zubrin. „Osobně doufám, že uvidíme Starship ve stratosféře ještě před koncem letošního roku. A pokud se Elon nemýlí, příští nebo následující rok dosáhne orbity.“

Připomeňme, že SpaceX rovněž bude pracovat na vývoji speciální lunární verze dotyčné kosmické lodi. Tu si „objednala“ NASA pro potřeby svého programu Artemis.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (17) Další článek: Kyberzločinci plánují ransomwarový útok na 400 nemocnic, varuje FBI

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,